Státní dluhopisy se vrací na scénu. Bohužel nepokrývají ani současnou inflaci

Názor
Ministerstvo financí přišlo začátkem prosince s novým projektem státních dluhopisů. Jsou v prodeji již od minulého pondělí a jejich emise je určena pouze pro fyzické osoby. Vyplatí se domácnostem do nich investovat?
Od začátku prosince byla spuštěna testovací fáze, v níž občané budou moci dluhopisy nakupovat a kdy se bude vyhodnocovat jejich zájem a spokojenost. Foto: FAEI.cz

Ministerstvo financí vydává státní dluhopisy ke stému výročí vzniku Československé republiky a k 100. výročí československé měny, proto emise dluhopisů nese název Dluhopis Republiky. Cílem tohoto projektu je podle ministerstva nabídnout domácnostem nové investiční možnosti a zvýšit jejich celkový podíl na financování státního dluhu. Ten aktuálně činí 1,32 procenta, což je dáno minulými emisemi dluhopisů.

Dluhopisy Republiky si kladou za cíl navýšit tento podíl k hranici okolo pěti procent. To by mělo přinést větší stabilitu při řízení dluhové služby státu a státní dluhopisy pak do budoucna nemusí být pod tak velkým tlakem zahraničních investorů či spekulantů. Toho jsme byli svědky v nedávné minulosti, kdy se výnos státních dluhopisů právě kvůli spekulacím na vývoj kurzu české koruny propadl jednu dobu do záporných čísel.

PSALI JSME:
Dluhopisy Republiky? Většina zřejmě skončí v rukou bohatších rodin, které potřebují bezpečně uložit pár milionů

Podmínky emise

Dluhopis Republiky je tzv. reinvestičním dluhopisem, to znamená, že výnos nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován do stejné emise dluhopisů. Dluhopis je vydán s dobou splatnosti šest let v nominální hodnotě minimálně 1 000 korun a maximálně pak jeden milion korun. Ministerstvo financí bude ke dni vyhlášení emise také uvádět výši úroku, která bude garantována po celou dobu trvání dluhopisu.

Dluhopis ale nemá po celou dobu trvání stejný výnos. Ten se zvyšuje od hodnoty 0,5 % pro první rok až po 4,5 % v roce posledním. Průměrná výše výnosu dluhopisu je tedy 2,07 % p. a., ale před zdaněním. Výsledný průměrný roční výnos tak činí pouze 1,76 procenta. Dluhopis je pak možné jedenkrát ročně ukončit a nechat si vyplatit výnos bez sankcí a poplatků. Na daňovou povinnost se ale zvýhodnění nevztahuje.

Od začátku prosince tak byla spuštěna tzv. testovací fáze, v níž občané budou moci dluhopisy nakupovat a v které se bude vyhodnocovat jejich zájem a spokojenost. Není vyloučeno, že v budoucnosti se můžeme dočkat i emise jiných typů státních dluhopisů. Jak uvedla ministryně Alena Schillerové na resortním webu, v dlouhodobém plánu je nabízet občanům alespoň jeden typ státního dluhopisu.

PSALI JSME:
Češi čím dál častěji naletí „finančním šmejdům“. Neznají rizika investování do privátních dluhopisů

Měli by se investoři o dluhopisy zajímat?

Nabízený výnos státního dluhopisu bohužel nepokrývá ani současnou inflaci a z dlouhodobého pohledu nemusí být příliš zajímavý ani pro splnění cílů investora ani z hlediska jednorázového uložení finančních prostředků. Na druhou stranu však jde o velmi bezpečný cenný papír s garantovanou návratností, který může být zajímavý pro velmi konzervativní investory.

Pro splnění dlouhodobých cílů je ale tento dluhopis spíše nevhodný – hlavně s ohledem na jeho výnosový potenciál. Důležité je pro případné zájemce nezapomenout na to, že výnos této emise dluhopisu se každým rokem mění. Bude-li chtít investor dosáhnout maximálního zhodnocení, musí vytrvat po dobu celého šestiletého horizontu.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena bitcoinu se nebývale propadá

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.