Státní rozpočet skončil za prvních pět měsíců v deficitu 157,4 mld. Kč

Názor
Státní rozpočet hospodařil v prvních pěti měsících tohoto roku s deficitem 157,4 miliard korun. Oproti stejnému období minulého roku je tak výsledek horší o 106,5 mld. Kč. Z pohledu květnových výsledků jde jednoznačně o nejhorší výsledek v historii. I oproti doposud nejhoršímu květnovému výsledku z roku 2010 je letošek horší o 62,1 mld. Kč. Podle nás však bude rozhodující až druhá polovina roku.
Za ochranné pomůcky pro boj s koronavirem stát utratil za poslední tři měsíce 8,7 mld. Kč. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Květnový výsledek státního rozpočtu naplno ukázal potenciál výpadků v daňových příjmech. Ty jsou oproti loňsku nižší zhruba o pět procent a i oproti aktualizovanému plánu státního rozpočtu ztrácí 50,5 mld. Kč. Obdobně jako v dubnu je nejvíce postižena daň z příjmu fyzických osob, jejíž inkaso kleslo meziročně o 16,6 %.

O 11,1 % poklesla i daň z příjmu právnických osob, na které se podepisuje odložení lhůty pro podání daňového přiznání a její splatnosti do druhé poloviny roku. Na druhou stranu pro objektivní posouzení této daně si budeme muset počkat až do června, kdy je splatná největší čtvrtletní záloha, která byla z rozhodnutí vlády prominuta.

Tím podle nás státní rozpočet přijde zhruba o 40 mld. Kč. O něco menší pokles je již viditelný i na DPH a spotřebních daních. Pojistné na sociální zabezpečení za prvních pět měsíců stagnuje, což jsme mohli vidět naposledy v roce 2013.

Celkové výdaje státního rozpočtu vzrostly za prvních pět měsíců meziročně o 12,2 % a jsou tak mírně nad plánem rozpočtu. Krom tradičního navýšení platů některých státních zaměstnanců vyčnívají ve statistice i neinvestiční nákupy, které v sobě skrývají výdaje státu za ochranné pomůcky pro boj s koronavirem. Za ně stát utratil za poslední tři měsíce 8,7 mld. Kč.

PSALI JSME:
Nejhorší státní rozpočet v historii České republiky

Výrazný nárůst je také viditelný v oblasti sociální politiky. Celkové sociální dávky včetně starobních důchodů jsou meziročně o 11 % vyšší. Samotná sociální podpora vzrostla o třetinu a ostatní sociální dávky o čtvrtinu. I oproti aktualizovanému plánu státního rozpočtu jsou tak celkové běžné výdaje státu vyšší o 13,3 mld. Kč.

Investice státu v prvních pěti měsících vzrostly o závratných 50 %. Je to však dáno tradičně pomalým rozjezdem kapitálových výdajů v minulém roce a mimořádnými výdaji v roce letošním. Část výdajů k zabránění pandemie totiž spadá i do investic. Tudíž letošní rozjezd je rychlejší ve srovnání s předchozími roky.

Současná hospodářská krize kompletně přepsala obrázek veřejných financí. Předchozí čtyři roky přebytků nahradil propad k nejhoršímu výsledku v moderní historii země. V důsledku hlubokého poklesu tuzemské ekonomiky očekáváme letos výpadek 180 mld. Kč na straně příjmů státního rozpočtu.

Na výdajové straně vidíme rizika oběma směry oproti aktualizované verzi rozpočtu v závislosti na průběhu fiskálního stimulu ve zbytku roku a realizaci investic. Státní rozpočet by letos podle nás měl skončit v rekordním deficitu 340 mld. Kč. Municipality a zdravotní pojišťovny by měly benefitovat z rezerv vytvořených v předchozích letech a navýšení plateb za státní pojištěnce. Celkové veřejné finance by si tak měly letos připsat deficit 6,7 % HDP.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu trhá rekordy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

Průzkum
Mnozí rodiče o tom vědí své. Jejich ratolesti to na základní škole nebaví, nezřídka i proto, že jim učení z nejrůznějších důvodů nejde. Rozhodování, co dál, pak v deváté třídě nebývá snadné. Nutit potomka, aby pokračoval v biflování na střední škole nebo na gymnáziu, nebo pro něj vybrat vhodné učiliště, které by jej připravilo na budoucí profesi?
Rolovat nahoru