Státní rozpočet vykazuje nejhorší dubnové plnění v historii

Názor
Dubnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře v novodobé historii ČR od roku 1993. Výsledkem je totiž schodek ve výši 93,8 miliardy korun. Hůře státní kasa během prvních čtyř měsíců roku dosud nikdy nehospodařila. A to ani v roce 2009 nebo 2010, kdy se v plnění rozpočtu bezprostředně promítaly dopady světové finanční krize a míra nezaměstnanosti byla tehdy citelně vyšší než dnes.
Dubnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře v novodobé historii ČR od roku 1993. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takto hluboký schodek je v době, kdy se koronakrize ještě zdaleka neprojevila v kompletní podobě a míra nezaměstnanosti je stále nízko, obzvláště varovný. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová včera uvedla, že míra nezaměstnanosti v ČR v dubnu činila 3,4 procenta, což je stále suverénně nejnižší údaj v rámci EU.

S růstem míry nezaměstnanosti v průběhu letošního roku lze očekávat další nápor na státní kasu, neboť bude klesat daňové a odvodové inkaso za zaměstnané osoby, přičemž zároveň poroste objem výdajů ve formě sociálních dávek, například podpory v nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Ministerstvo nezveřejnilo strukturu dat o březnové nezaměstnanosti

I s přihlédnutím k dubnovému plnění rozpočtu je třeba konstatovat, že podruhé revidovaný předpoklad vlády, že letos dosáhne schodku 300 miliard korun, je nemístně optimistický. Realisticky je třeba počítat s deficitem přesahujícím 400 miliard korun, který se ale může prohloubit až na 500 až 600 miliard korun.

Opatření zaváděná za účelem boje s koronavirem se v dubnovém plnění rozpočtu navíc odráží pouze do určité míry. I bez úderu koronaviru by schodek za celý letošní rok činil zhruba padesát miliard korun. Několik desítek miliard dubnového deficitu tudíž nemá s koronavirem vlastně nic společného.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu trhá rekordy

Zavřít reklamu ×
  1. Další odborník. Zeptejte se pánů Kalouska,Fialy a paní Adamové jak rozdat biliony a mít zodpovědně nastavený schodek rozpočtu „Melou o tom pořád takže asi mají řešení „. Jestliže část peněz z rozpočtu končí ve mzdách státních podniků je to ok. Tyto lidé nemají takové mzdy,že by peníze skončily v daňovém ráji,ale vrací je do ekonomiky ve spotřebě což živí i malé živnostníky a část se vrací na odvodech. Spíš by stálo za úvahu ořezat počet firem živicich se na státních podnicích. A také omezit přímé dotace a změnit je na grantový systém kde by bylo nutné odkládat přínosnost ,ekonomickou nakladnost,společenskou prospěšnost.

    • To je ale pane žvást. Dosavadní éra prosperity a růstu jde jednoznačně za Kalouskem. To co nastane za 5 až 7 let, půjde za Babišem. I bez coronaviru by došlo k ekonomické katastrofě, bezprecedentní rozdávání a kupování voličů by této vládě dříve či později, stejně zlomilo vaz. Takhle se vše hodí na covid a Bureš s regionální účetní Schillerovou, si umejou ruce.

      • Jste,asi žil v cizině. Státní dluh vzrostl na dvojnásobek 2006 až 13.Škrty dopravních staveb.A on vám někdo bude dělat za 15tisic brutto A platit tržní ceny?Už i odborníci na ekonomii oznámily, že šetření p.Kalouska ekonomice moc neprospělo.Jak si z nízkým příjmem koupíte zboží a služby živnostníků. Nefandim p.Babišovi, ale hysterie kterou tady předvádí demo blok je dojemná. Taky kradli a teď křičí chyťte zloděje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.