Státní rozpočet vykazuje nejhorší dubnové plnění v historii

Názor
Dubnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře v novodobé historii ČR od roku 1993. Výsledkem je totiž schodek ve výši 93,8 miliardy korun. Hůře státní kasa během prvních čtyř měsíců roku dosud nikdy nehospodařila. A to ani v roce 2009 nebo 2010, kdy se v plnění rozpočtu bezprostředně promítaly dopady světové finanční krize a míra nezaměstnanosti byla tehdy citelně vyšší než dnes.
Dubnové hospodaření státního rozpočtu dopadlo nejhůře v novodobé historii ČR od roku 1993. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takto hluboký schodek je v době, kdy se koronakrize ještě zdaleka neprojevila v kompletní podobě a míra nezaměstnanosti je stále nízko, obzvláště varovný. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová včera uvedla, že míra nezaměstnanosti v ČR v dubnu činila 3,4 procenta, což je stále suverénně nejnižší údaj v rámci EU.

S růstem míry nezaměstnanosti v průběhu letošního roku lze očekávat další nápor na státní kasu, neboť bude klesat daňové a odvodové inkaso za zaměstnané osoby, přičemž zároveň poroste objem výdajů ve formě sociálních dávek, například podpory v nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Ministerstvo nezveřejnilo strukturu dat o březnové nezaměstnanosti

I s přihlédnutím k dubnovému plnění rozpočtu je třeba konstatovat, že podruhé revidovaný předpoklad vlády, že letos dosáhne schodku 300 miliard korun, je nemístně optimistický. Realisticky je třeba počítat s deficitem přesahujícím 400 miliard korun, který se ale může prohloubit až na 500 až 600 miliard korun.

Opatření zaváděná za účelem boje s koronavirem se v dubnovém plnění rozpočtu navíc odráží pouze do určité míry. I bez úderu koronaviru by schodek za celý letošní rok činil zhruba padesát miliard korun. Několik desítek miliard dubnového deficitu tudíž nemá s koronavirem vlastně nic společného.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu trhá rekordy

×
  1. Další odborník. Zeptejte se pánů Kalouska,Fialy a paní Adamové jak rozdat biliony a mít zodpovědně nastavený schodek rozpočtu “Melou o tom pořád takže asi mají řešení “. Jestliže část peněz z rozpočtu končí ve mzdách státních podniků je to ok. Tyto lidé nemají takové mzdy,že by peníze skončily v daňovém ráji,ale vrací je do ekonomiky ve spotřebě což živí i malé živnostníky a část se vrací na odvodech. Spíš by stálo za úvahu ořezat počet firem živicich se na státních podnicích. A také omezit přímé dotace a změnit je na grantový systém kde by bylo nutné odkládat přínosnost ,ekonomickou nakladnost,společenskou prospěšnost.

    • To je ale pane žvást. Dosavadní éra prosperity a růstu jde jednoznačně za Kalouskem. To co nastane za 5 až 7 let, půjde za Babišem. I bez coronaviru by došlo k ekonomické katastrofě, bezprecedentní rozdávání a kupování voličů by této vládě dříve či později, stejně zlomilo vaz. Takhle se vše hodí na covid a Bureš s regionální účetní Schillerovou, si umejou ruce.

      • Jste,asi žil v cizině. Státní dluh vzrostl na dvojnásobek 2006 až 13.Škrty dopravních staveb.A on vám někdo bude dělat za 15tisic brutto A platit tržní ceny?Už i odborníci na ekonomii oznámily, že šetření p.Kalouska ekonomice moc neprospělo.Jak si z nízkým příjmem koupíte zboží a služby živnostníků. Nefandim p.Babišovi, ale hysterie kterou tady předvádí demo blok je dojemná. Taky kradli a teď křičí chyťte zloděje.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Lidé i firmy se bojí krize a hromadí peníze

Současný výpočet inflace přestává odrážet realitu. Například v době prudkého poklesu cen pohonných hmot nebylo ve spotřebním koši zohledněno, že lidé omezili tankování na minimum. Naopak výrazně vzrostla poptávka …

Plánované deficity – Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministru financí Olafu Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého hrubého domácího produktu (HDP) v roce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru