
Prosincové výsledky stavebnictví vypadají s ohledem na situaci v odvětví velmi příznivě. Zatímco o zakázky – byť se některé musí renegociovat – není zatím žádná nouze, problémem odvětví zůstává nedostatek pracovníků a prudký růst cen stavebních materiálů. Rovněž peněz by do stavebnictví mělo přicházet díky novým zdrojům z EU dostatek. Otázkou je, kolik prostoru pro investice vytvoří vláda v rámci nového státního rozpočtu, který by měla už co nevidět projednávat.
Prosinec byl silným měsícem i z pohledu bytové výstavby, neboť se jen v tomto měsíci začalo stavět přes šest tisíc nových bytů. Spíše než o skokový nárůst výstavby bytů jde o snahu využít stávajících podmínek a pravidel pro výstavbu před jejich zpřísněním platným od letošního roku (zejména pokud jde o nároky na energetickou náročnost, pozn. aut.).
Jak už naznačovaly průzkumy, i v závěru roku zůstávala situace na realitním trhu napjatá. Navzdory vyšším úrokovým sazbám ceny bytů akcelerovaly, a bydlení se tak stalo opět méně dostupným. Výhled stavebnictví zůstává mírně pozitivní, byť je podmíněný přílivem peněz z veřejných rozpočtů, respektive peněz z EU.
Stavební firmy se dál budou potýkat s nedostatkem lidí, který je pro ně nyní největší překážkou, stejně jako s extrémními cenami stavebních materiálů. Pokud nedojde k výraznějšímu krácení investic, může stavebnictví v letošním roce vykázat o něco rychlejší tempo růstu, než v roce 2021, kdy se jeho produkce zvýšila o 1,4 procenta.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)