Skutečně je ve stavebnictví málo lidí?

Názor
Podle čtvrtletního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněného tento týden, pokud jde o bariéry růstu ve stavebnictví, je největším problémem nedostatek zaměstnanců.
Celkový objem pracovní síly ve stavebnictví byl ve třetím čtvrtletí loňského roku po sezónním očištění větší, než kdykoli v průběhu roku 2019. Ilustrační foto: Pixabay.com

Během koronakrize jsme si zvykli hlad stavebních firem po pracovní síle svádět na to, že mnozí ze zahraničních pracovníků, v tomto odvětví tolik oblíbených, se vrátili do svých domovských zemí a prozatím se ještě nemohli nebo nechtěli vydat zpět za prací do Česka (už se objevují i obavy, že nedostatek lidí z Ukrajiny by se mohl ještě zhoršit v souvislosti s přípravou Ukrajiny na ozbrojený konflikt s Ruskem, pozn. aut.). A že Čechům se k lopatám a míchačkám nechce.

Nuže, tak to (už) není. Co se týče počtu cizích zaměstnanců v českém stavebnictví, ten se už koncem roku 2020 dostal nad úroveň cca 58 tisíc, na které byl před příchodem covidu, a v polovině loňského roku už byl výše dokonce o deset tisíc, tj. o dobrých 16 procent (celkově se počet zaměstnanců ze zahraničí v Česku od prosince 2019 do června 2021 zvýšil o téměř 60 tisíc).

PSALI JSME:
Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky

Tato data se týkají jen zaměstnanců. Zrovna ve stavebnictví je ale docela vysoký podíl podnikatelů (sice jde často nejspíš o podnikatele švarcsystémového typu, ale z hlediska faktického objemu pracovní síly ve stavebnictví toto není podstatné).

Nelze tedy vyloučit, že zatímco cizinců-zaměstnanců přibylo, cizinců-podnikatelů (o nichž data nejsou k dispozici) ubylo, neboli že mnozí dřívější cizinci-podnikatelé překlopili z nějakých důvodů své postavení z podnikání do zaměstnání, takže celkově cizinců ve stavebnictví nepřibylo, nebo třeba i ubylo.

Ať už je to s cizinci a podnikateli ve stavebnictví jakkoli, celkový objem pracovní síly měřené odpracovanými hodinami byl ve stavebnictví ve třetím čtvrtletí loňského roku po sezónním očištění větší, než kdykoli v průběhu roku 2019.

PSALI JSME:
České stavebnictví se i nadále nachází v útlumu

Jinak řečeno, stavebnictví aktuálně touží po lidech už ne proto, že by jich mělo oproti dobám před covidem míň (tak tomu bylo jen do druhého kvartálu roku 2021), nýbrž proto, že tomuto odvětví oproti oněm dobám přibyla poptávka.

Vzhledem k loňskému boomu hypoték by nebylo divu. A bude divu ještě méně, až (tedy pokud) se letos bude chtít rozjet zároveň vlna post-pandemických firemních investic a zároveň i vlna veřejných investic financovaná v rámci dobíhajícího programového období EU fondů 2014-2020 a v rámci nedávno schváleného Národního plánu obnovy.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Makroekonomické plusy a mínusy Národního plánu obnovy

Zavřít reklamu ×
  1. Za min.mzdu cesi na stavbe makat nebudou,nebo si nekdo mysli ze je to lehka prace? Za kazdeho pocasi se pracuje. Ja s 20 letou praxi ve stavarine s vyucnim listem nastupni plat min.mzda, stale poslouchat jak jsem drahy ,kolik musi kazdy mesic dat zamestnavat na muj plat,vsichni si mysli ze pracuji malo za hodne. Min.mzda je pry hodne.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.