Stavební i bytová výstavba byly v dubnu v útlumu

Duben byl slabším měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba totiž v tomto měsíci poklesla meziměsíčně (-3,4 %) i meziročně (-6,4 %) a vrátila se tak pod úroveň předcovidového roku 2019.
Duben byl slabším měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba totiž v tomto měsíci poklesla meziměsíčně i meziročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

I na stavebnictví doléhají důsledky vysoké inflace a recese, která přinutila privátní i veřejný sektor k přehodnocení a odkladu jejich investičních záměrů. Patrné je to i u bytové výstavby, jejíž výsledky jsou stále slabší.

Nových bytů se začalo stavět o čtvrtinu méně než loni v dubnu, a to zejména v důsledku výrazného omezení výstavby v Praze. Jde o trend, který je patrný už od loňského jara, kdy se developeři i drobní stavitelé rozhodli pod tlakem rostoucích cen energií, stavebních materiálů, úrokových sazeb a všeobecné nejistoty své projekty raději odložit.

Útlum bytové výstavby povede k dalšímu omezení nabídky nových bytů na českém trhu a bude tak i důvodem, proč ceny nových nemovitostí nebudou mít tendenci výrazně klesat. V ročním vyjádření se bytová výstavba vrací o téměř dva roky zpět – pod úroveň 40 tisíc bytů. Obrat v bytové výstavbě přinese až oživení ekonomiky a zvýšení dostupnosti hypoték.

Pokles ve stavebnictví je nepochybně nepříznivou zprávou, která ovšem může mít i pozitivní konsekvence, a sice může přispět k normalizaci cen stavebních materiálů. Ty v posledních dvou letech prudce zdražovaly a snížená poptávka na zlevňování vstupů již tlačí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB