Stavební i bytová výstavba byly v dubnu v útlumu

Názor
Duben byl slabším měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba totiž v tomto měsíci poklesla meziměsíčně (-3,4 %) i meziročně (-6,4 %) a vrátila se tak pod úroveň předcovidového roku 2019.
Duben byl slabším měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba totiž v tomto měsíci poklesla meziměsíčně i meziročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

I na stavebnictví doléhají důsledky vysoké inflace a recese, která přinutila privátní i veřejný sektor k přehodnocení a odkladu jejich investičních záměrů. Patrné je to i u bytové výstavby, jejíž výsledky jsou stále slabší.

Nových bytů se začalo stavět o čtvrtinu méně než loni v dubnu, a to zejména v důsledku výrazného omezení výstavby v Praze. Jde o trend, který je patrný už od loňského jara, kdy se developeři i drobní stavitelé rozhodli pod tlakem rostoucích cen energií, stavebních materiálů, úrokových sazeb a všeobecné nejistoty své projekty raději odložit.

PSALI JSME:
Stavebnictví postrádá růstový impuls. V nejbližší době se ho zřejmě ani nedočká

Útlum bytové výstavby povede k dalšímu omezení nabídky nových bytů na českém trhu a bude tak i důvodem, proč ceny nových nemovitostí nebudou mít tendenci výrazně klesat. V ročním vyjádření se bytová výstavba vrací o téměř dva roky zpět – pod úroveň 40 tisíc bytů. Obrat v bytové výstavbě přinese až oživení ekonomiky a zvýšení dostupnosti hypoték.

Pokles ve stavebnictví je nepochybně nepříznivou zprávou, která ovšem může mít i pozitivní konsekvence, a sice může přispět k normalizaci cen stavebních materiálů. Ty v posledních dvou letech prudce zdražovaly a snížená poptávka na zlevňování vstupů již tlačí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problém českého stavebnictví trvá, povoluje se málo bytů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB