Problém českého stavebnictví trvá, povoluje se málo bytů

Názor
Stavební úřady v dubnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vydaly 6 387 stavebních povolení, což je meziročně méně o 10,9 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 24,6 procenta méně bytů – pro konkrétní představu: V Praze se v dubnu povolilo jen 48 bytů v bytových domech.
Jen Praha by podle odborných odhadů potřebovala každý rok pro pokrytí svých potřeb povolit a postavit minimálně deset tisíc nových bytů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokračuje tak dlouhodobý trend, kdy stavebnictví je paralyzováno kvůli zdlouhavým povolovacím procesům, což se pak odráží v nedostatečné výstavbě, v obrovském převisu poptávky nad nabídkou a růstu cen u nových bytů.

Podle statistik Central Group je v Praze aktuálně v přípravě kolem 140 tisíc bytů, v dlouhodobém průměru se jich ale povoluje ani ne pět tisíc ročně. Přitom Praha by podle odborných odhadů potřebovala každý rok pro pokrytí svých potřeb povolit a postavit minimálně deset tisíc nových bytů.

Povolit nový byt ale v Česku trvá často i více než deset let, kdyby se přitom rychleji a ve větším objemu povolovalo, ceny nových bytů by mohly klesnout o 15 procent.

Stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta. Stavebnictví je jedním z klíčových odvětví s velkým multiplikačním efektem a bytová výstavba má zásadní přínos pro veřejné rozpočty.

PSALI JSME:
Stavebnictví postrádá růstový impuls. V nejbližší době se ho zřejmě ani nedočká

Na trhu ale dlouhodobě panuje nejistota kvůli vysokým cenám stavebních materiálů, nedostatku pracovníků, vysokým cenám energií i drahým úvěrům. Náklady na výstavbu tak výrazně rostou a často se i prodlužuje termín jejich realizace. Problémem jsou i cenové výkyvy stavebních materiálů během výstavby jednoho projektu.

Světlem na konci tunelu by mohl být nový stavební zákon. K němu ale bude potřeba dopracovat řadu prováděcích předpisů – ty je potřeba nejprve zjednodušit a teprve poté digitalizovat. I v takovém případě bude ale ještě minimálně několik let trvat, než se jeho účinky propíšou do praxe.

Aby se výstavba mohla naplno rozběhnout, je zapotřebí, aby klesly úrokové sazby, které mají vliv jak na financování projektů, tak i na hypotéky. Správným krokem je zmírnění pravidel pro poskytování hypoték a zrušení ukazatele DSTI.

Na základě rozhodnutí České národní banky již nebude nutné u žadatelů hypoték uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Nutnou podmínkou je také snížení cen stavebních dodávek, které především v posledních dvou letech extrémně narostly.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví stále hledá své dno

Zavřít reklamu ×
  1. Potřebovali byste hol na pár let socialistické hospodářství, aby naflákalo tisíce bytů v panelákách za nízký peníz. Staré socialistické stavby až doslouží, tak budou lidi stejně všichni chodit na sociálku…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Poptávka v USA zklamala, inflace v souladu s odhady

Americké maloobchodní tržby v dubnu zaostaly za očekáváními. Celkové tržby meziměsíčně stagnovaly oproti očekávanému růstu o 0,4 procenta. Většina útrat domácností navíc směřovala na nákupy nezbytného zboží, jako …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB