Stavební práce pokračují ve zdražování, ceny materiálů stagnují. Pokles je zatím v nedohlednu

Názor
Stavební práce v Česku stále pokračují ve zdražování, byť o něco mírnějším než v předchozích měsících. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v září meziměsíčně jen nepatrně o 0,2 procenta, meziročně jde o růst o 3,7 procenta.
Velké veřejné infrastrukturní stavby se prodraží až stovky milionů korun. Nejvíce na to doplácí stát jako největší veřejný investor ve stavebnictví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v devátém měsíci letošního roku meziměsíčně klesaly už počtvrté v řadě, konkrétně o 0,1 procenta. V porovnání se zářím loňského roku jsou o 0,1 procenta levnější.

Razantní růst cen stavebních prací a materiálů, které v posledních čtvrtletích rostly dvouciferným tempem, zásadně ochromil celé české stavebnictví. Zásadně se propadl počet stavebních povolení, celková hodnota těchto staveb však naopak výrazně vzrostla.

Mnoho investorů své plány raději pozastavilo a ti, kteří se do výstavby přesto pustili, museli zaplatit mnohem více peněz.

PSALI JSME:
Stavební práce i materiály pokračují ve zdražování

Běžný rodinný dům nyní vyjde o miliony korun dráže než před dvěma roky. U bytových domů nárůst představuje desítky milionů korun a velké veřejné infrastrukturní stavby se prodraží až stovky milionů korun.

Nejvíce na to doplácí stát jako největší veřejný investor ve stavebnictví. Za stejné peníze toho postaví mnohem méně. Vysoké ceny však zhoršují i dostupnost bydlení, protože spoustě developerů se za současné ceny nevyplatí stavět. Některé významné stavební firmy však pomalu otáčejí a u velkých bytových projektů se stovkami bytů jsou ochotny nabídnout příznivější ceny.

Pokud by se toto stalo standardem, vydělali by na tom hlavně lidé hledající vlastní bydlení. Nové byty by totiž mohly být levnější až o stovky tisíc korun, jak dokazuje náš aktuální projekt na Barrandově, který na pražský rezidenční trh vrátil cenově dostupné bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví pokračuje v propadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.