České stavebnictví pokračuje v propadu

České stavebnictví na konci letních prázdnin pokračovalo v poklesu, stavební produkce v srpnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 0,2 procenta. V porovnání s červencem byla o dvě procenta vyšší.
Dokud se ceny stavebních prací a materiálu nevrátí na rozumnější hodnoty, české stavebnictví se z propadu nevzpamatuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavební úřady během letošního osmého měsíce vydaly o 8,4 procenta stavebních povolení méně než před rokem. Jejich hodnota ale výrazně vzrostla, konkrétně o 31 procento. Statistiky tak dokládají, že se staví méně za více peněz.

Bytová výstavba i nadále zůstává velmi špatná. Stavební firmy v rámci celé ČR v srpnu zahájily stavbu 3 102 bytů, což je meziročně o 23,1 procenta méně. Podobně (o 21,8 procenta) klesl také počet dokončených bytů.

Katastrofální situace zůstává v Praze, kde se během srpna začalo stavět pouhých 85 bytů. Zdálo by se, že horší už to být nemůže. Přesto srpen není z tohoto pohledu nejhorší měsícem letošního roku. Toto nelichotivé prvenství stále drží květen, kdy ČSÚ v Praze evidoval v rámci zcela nové výstavby jen 48 zahájených bytů.

Horší než srpen byl letos duben se 78 zahájenými byty. Od začátku roku se v hlavním městě začalo stavět 2 539 nových bytů, což ne naprosto nedostatečné.

Praha pro naplnění poptávky přirozenou obnovu bytového fondu potřebuje, aby se ročně stavělo minimálně deset tisíc nových bytů. K tomu jsme však velmi daleko a deficit z minulých let se dále prohlubuje.

Zdlouhavé povolování bytových projektů a dlouhodobě neaktualizovaný územní plán hlavního města přesouvá bytovou výstavbu do okolního Středočeského kraje. Ten i letos bytové výstavbě v Česku dominuje, statistici v něm letos napočítali už 3534 nových bytů. To je o tisícovku více než v Praze. Tu letos předběhl i Jihomoravský kraj, který se 3 490 zahájenými byty šlape na paty středním Čechám.

České stavebnictví stále dusí vysoké ceny, které v minulosti rostly dokonce dvouciferným tempem. Ostatně to vyplývá i ze statistik vydaných stavebních povolení, který je sice menší, ale hodnota těchto staveb výrazně vzrostla. Investoři tak za stejnou stavbu musí zaplatit mnohem více než dříve.

Dokud se ceny stavebních prací a materiálu nevrátí na rozumnější hodnoty, české stavebnictví se z propadu nevzpamatuje. Budování chybějící infrastruktury zůstane zpomalené a dostupnost vlastního bydlení se nezlepší. Na to doplatí nejen jednotlivci, ale celá společnost.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB