Stavitelství zaznamenalo největší meziroční propad za poslední tři roky

Názor
Stavební produkce se podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je největší propad od února 2021. Stojí za tím především pokračující pád pozemního stavitelství, které pokleslo dokonce o 11,1 procenta. Meziroční pokles zaznamenalo ale i inženýrské stavitelství, které v současné době stavebnictví táhne.
Stavební produkce se podle Českého statistického úřadu v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, to je největší propad od února 2021. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavebnictví je dlouhodobě sužováno drahými úvěry a vysokými cenami stavebních prací a materiálu, kvůli kterým dochází k odkládání velkého množství projektů.

Úrokové sazby již sice postupně klesají, sazby komerčních úvěrů se ale stále drží okolo osmi procent ročně, zatímco ještě v polovině roku 2021 byly i pod dvěma procenty ročně. Podle aktuálních údajů společnosti ÚRS navíc se začátkem stavební sezony začaly opět zdražovat stavební materiály, což pro vývoj stavebnictví nevěstí nic dobrého.

PSALI JSME:
Razantní propad stavební výroby

Poptávka po nových bytech na druhé straně výrazně vzrostla, v Praze se v prvním čtvrtletí prodalo téměř 2,5krát více nových bytů než ve stejném období v loňském roce. Pokud se nová bytová výstavba brzy nerozběhne, hrozí vyprodání současné (a již velmi omezené) nabídky a rychlejší růst cen nových bytů.

Klíčovým faktorem pro oživení výstavby jsou především ceny stavebních dodávek. Bez jejich výraznějšího poklesu se masivnější nové výstavby jen tak nedočkáme.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Zavřít reklamu ×
  1. To je docela pochopitelné. V této době začít stavit nebo si pořídit dítě je ekonomická sebevražda. Tohle si můžou dovolit jen finančně zajištění lidé….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.