Stavební práce zdražují. Ovoce a zelenina stojí majlant

Ceny stavebních prací společně s vývojem na hypotečním trhu nám napovídají, že k žádnému zemětřesení na realitním trhu nedojde. Ceny nemovitostí pravděpodobně dál porostou, je však možné, že pomalejším tempem. Milovníky letního grilování mohou těšit nižší ceny skotu a jatečných prasat. Naopak milovníci zdravého životního stylu si výrazně připlatí za ovoce a zeleninu.
Ovoce a zelenina stojí majlant. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V červnu došlo k meziročnímu růstu cen stavebních prací o 4,3 procenta. Pokračující trend zdražování ve stavebnictví bude bránit poklesu cen nemovitostí. Navíc nízké úrokové sazby na hypotékách motivují lidi k investicím na realitním trhu. Lidé, kteří si mysleli, že se kvůli pandemii koronaviru sníží ceny domů a bytů, se tak pravděpodobně přepočítali.

K meziročnímu poklesu cen o 4,4 procenta došlo u zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě klesly ceny o 4,5 procenta, což se projevilo především na nižších cenách brambor. Ceny ovoce však vzrostly o 22,8 procenta a zeleniny o 13,3 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 4,5 procenta.

U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,3 procenta. K výraznému snížení cen došlo zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Zvýšily se však ceny elektřiny o 9,6 procenta. Rovněž rostly ceny v odvětví dopravních prostředků o 3,4 procenta a v odvětví nábytku o 4,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Farmářské trhy: Po jarním výpadku přišla obrovská nákupní poptávka

Zavřít reklamu ×
  1. Takže už je vám jasné proč chce Středula navýšit platy zbytečným státním úředníkům o 10-15% a kdejaký „umělec“ či „podnikatel“ požaduje nehorázné dotace? Ale co ostatní, ti mají pochcípat hladem? Těm se možná přidá zlomek inflace před volbama až se budou politici rvát o hlasy (své statisícové měsíční příjmy).

    • Pane Vyskočile, víte v čem je problém ? Že český národ má všechno u … a dokáže si stěžovat pouze na těchto diskusích. Druhá věc je ta, že koho si český národ volí, toho tady má !!! Další věc je ta, že páni podnikatelé a jim podobní se mají velmi dobře, protože jim stát umožňuje krást všeobecně a potom se tito lidé mají velmi dobře a oni logicky nemají důvod změny. Je to jedno s druhým…….

      • A velká část nevolí – a taky to má ! Moc na výběr toho věru není. Kromě nějaké velké změny toho čekého bordelu – ale kdo ji udělá ? Bokem pouze hudrující a navíc líný čecháček, co je stále zvyklý „držet hubu a krok“ a své prsty si nepálit ?! To těžko …

  2. Já nepotřebuji ani kedlubňáky ani lopaťáky! obojí jsou jen lemplové,líní,jak vandráci a za málo mizerné muziky,by chtěli mít vystavěné paláce s pěti auty v garážích. Velké prachy se vydělávají jinak !!

  3. Tak to nekupujte… oni si to rozmyslí, jestli to nechají shnít, nebo prodají levněji. Z lásky k česku stál květák 70,-Kč. No jestli bych se na ně nevysral.

  4. kde jsou ty doby kdy na vesnici u každeho domku byly slepice,kačeny, kruty ,kralici ,zahrady byly plne zeleniny a ovoce ,lidi se fackovali o okousek zeleně kde bylo možno nasekat travu pro ty slepice a kraliky ..dneska je to samy aglicky travnik,bazen vodou se pltva travou taky,vše si koupime !!! Přijde doba kdy se to vrati ,nebude tolik slimaku a jine havěti co slepice ,kačeny zlikvidovaly !!!

  5. To je taková „křeč“ po 1.vlně koronaviru a snaha se rychle „opeřit a napakovat“, dokud to jde ! Až přijde další vlna pandemie, avizovaná nezaměstnanost a opravdové ekonomické – sociální problémy, ono se to rychle srovná. Pokud to tedy Babiš (ergo Bureš) nebude chtít řídit „ako firmu“ a jiní čeští dobráci všechno „neodkloní“ hlavně k sobě. Jak říkal, musíme se z toho proinvestovat (jo, hlavně to ale opět neposrat, že, jsme v Česku !) …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Chování spotřebitelů se trvale změnilo

Tržby na internetu dál rostou, přestože se již otevřely kamenné prodejny. Z toho lze usuzovat, že se chování českých spotřebitelů trvale změnilo a ani po konci pandemie se již nevrátí do starých kolejí. 

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru