Stavební produkce v srpnu rostla, ale na kompenzaci červencového propadu to nestačilo

Srpnové statistiky stavební produkce na první pohled příjemně překvapily. V meziměsíčním pohledu Českého statistického úřadu byl po sezónním očištění vykázán silný růst o dvě procenta. Za tím stál primárně výrazný vzestup u pozemního stavitelství (+2,8 % meziměsíčně), naopak u inženýrského byl zaznamenán mírný pokles (-0,3 % m/m).
Povzbudivé nejsou ani statistiky z rezidenčního trhu. Počet zahájených bytů byl v srpnu meziročně nižší o 23,1 procenta, počet dokončených bytů pak proti loňskému srpnu klesl o 21,8 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z červencových -2,1 procenta na srpnové -0,2 procenta. U pozemního stavitelství byla produkce v srpnu meziročně o 0,6 procenta výše, u inženýrského naopak o dvě procenta níže.

Za oba prázdninové měsíce ale obrázek tak povzbudivý není. A je třeba je posuzovat společně, neboť jsou tradičně ovlivněny každoročně rozdílným načasováním dovolených. A ani zmíněný srpnový meziměsíční vzestup produkce ve stavebnictví o dvě procenta nestačil na vykompenzování červencového propadu o výrazných 3,7 procenta.

Stavebnictví dlouhodobě trpí celkově nepříznivou makroekonomickou situací. Tuzemská ekonomika se stále nedostala nad předpandemickou úroveň, a to primárně z titulu slabé domácí poptávky. To platí pro spotřebu domácností i investice firem a živnostníků. Právě nízká investiční aktivita se negativně projevuje na celkové stavební produkci.

Podzimní stavitelství pak navíc doplácí na zvýšené náklady financování, inženýrské se pak potýká s nízkou investiční aktivitou na straně vládního sektoru. Celková stavební produkce je od počátku roku do srpna meziročně nižší o 1,9 procenta, z toho pozemní stavitelství o 0,6 procenta, inženýrské pak o 5,4 procenta.

Statistiky zakázek zatím na výraznější zlepšení situace neukazují. Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 8,4 procenta stavebních povolení méně. Orientační hodnota povolených staveb sice vzrostla o výrazných 31 procenta, byla však ovlivněna devíti infrastrukturními stavbami s rozpočtem nad 1 mld. Kč. Po očištění o tyto jednorázové akce činil meziroční růst pouhá dvě procenta.

Povzbudivé nejsou ani statistiky z rezidenčního trhu. Počet zahájených bytů byl v srpnu meziročně nižší o 23,1 procenta, počet dokončených bytů pak proti loňskému srpnu klesl o 21,8 procenta. V obou kategoriích jsou navíc hlubší propadu v případě bytových domů než u domů rodinných.

Přes dlouhodobě nepříznivou situaci v sektoru i tady zůstává jednou z bariér růstu nedostatek pracovních sil. Zaměstnanost ve stavebnictví byla v srpnu meziročně vyšší o 0,6 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 9,7 procenta.

Ve zbytku roku výraznější zlepšení nečekáme, s blížícím se koncem roky by se ale měla postupně zvyšovat zejména aktivita v sektoru inženýrského stavitelství. Celkově po loňském celoročním růstu produkce ve stavebnictví o 3,6 procenta předpokládáme pro letošní rok v podstatě pouze stagnaci.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB