České stavebnictví se na začátku prázdnin opět propadlo

Názor
České stavebnictví na začátku letních prázdnin nenavázalo na červnový mírný růst a vrátilo se k předchozímu poklesu. Stavební produkce v červenci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 2,1 procenta.
České stavebnictví na začátku letních prázdnin nenavázalo na červnový mírný růst a vrátilo se k předchozímu poklesu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání s předchozím červnem se stavební produkce propadla dokonce o 3,8 procenta. Stavební úřady během letošního sedmého měsíce vydaly o 9,1 procenta stavebních povolení méně než před rokem. Bytová výstavba v rámci celého Česka poprvé po sedmiměsíčním poklesu mírně vzrostla, v Praze zůstává tristní.

Stavební firmy v rámci celé ČR v sedmém měsíci roku zahájily stavbu 2 968 bytů, což je meziročně o 8,6 procenta více. Jde o první meziroční růst po sedmi měsících, největší podíl na tom má výstavba bytových domů mimo hlavní město. Tahouny jsou podle ČSÚ hlavně Středočeský a trochu překvapivě také Jihočeský kraj.

PSALI JSME:
Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Velmi špatná zůstává situace v hlavním městě, kde během července začala stavba jen 252 bytů v rámci zcela nové výstavby, což je v podstatě jeden středně velký rezidenční projekt. O začátku roku evidují statistici v Praze jen 2 454 zahájených bytů.

Takhle špatná čísla reportoval ČSÚ naposledy v roce 2018. Nedostatek volných nových bytů na pražském trhu se tak prohlubuje a ještě více zhoršuje už tak špatnou dostupnost bydlení.

Pozici lídra bytové výstavby po Praze definitivně převzal Středočeský kraj, kde se letos už začalo stavět 3 211 nových bytů. Oproti minulosti i ve středních Čechách roste podíl bytů v bytových domech, kterých se už staví více než třetina. Více než v hlavním městě se staví i v Jihomoravském kraji, kde letos firmy zahájily stavbu 2 835 nových bytů.

PSALI JSME:
Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

Bytová výstavba i stavebnictví jako celek se tak dále potýká s dopady koronavirové krize i války na Ukrajině. Tyto faktory jen dále prohloubily nedostatek zaměstnanců, větší výstavbu brzdil i dvojciferný růst cen materiálů i prací.

Přestože cenový růst v poslední době výrazně zpomalil, cenová hladina zůstává stále velmi vysoko. To bude i nadále hlavní překážkou zotavení celého sektoru, který tak dál zůstává hluboko pod předkrizovým obdobím.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl padá a klesá i stavební produkce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB