Stavebnictví: Cestou z krize je rychlejší povolování. Stovkami miliard může zahojit státní rozpočet

Názor
Stavby povolené v posledním pololetí loňského roku by do české ekonomiky mohly přinést skoro 916 miliard korun. Výstavba bytů se na tomto přínosu podílí třetinou. Ukázala to nová analýza společností Central Group a KPMG. Stavebnictví má obrovský multiplikační efekt, každá koruna do něj investovaná se do ekonomiky vrátí třikrát.
Urychlit povolování nové bytové výstavby by mělo být v maximálním zájmu státu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Praze se v únoru povolilo 682 nových bytů v bytových domech. Spolu s lednem je to dohromady 852 nových bytů pro Prahu. Za celý rok by se metropole dočkala okolo pěti tisíc bytů, což je zhruba půlka potřebného počtu.

Jak ukazuje tzv. Barometr stavebnictví, který je součástí velké analýzy Central Group a KPMG, nová bytová výstavba má obrovský ekonomický dopad. Byty povolené ve druhém pololetí roku 2021 by státu mohly přinést 303 miliardy. A jejich význam stoupá. Ve srovnání s předchozím půlrokem je to o 30 procent větší objem peněz.

Urychlit povolování nové bytové výstavby by proto mělo být v maximálním zájmu státu. Nejenže je řešením bytové krize, ale zároveň nasytí i státní rozpočet, který se nyní potýká s následky pandemie a války na Ukrajině.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Připravované byty v Praze by na daních přinesly do státního rozpočtu 155 miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.