Stavebnictví dostalo další tvrdou ránu

Názor
Stát by měl využít volné stavební kapacity a výrazně navýšit investice v rámci inženýrského stavitelství. Tím by se vynahradily výpadky v pozemním stavitelství, na které výrazně dopadá koronavirová krize.
Na pozemní stavitelství výrazně dopadá koronavirová krize. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stát by měl využít volné stavební kapacity a výrazně navýšit investice v rámci inženýrského stavitelství. Tím by se vynahradily výpadky v pozemním stavitelství, na které výrazně dopadá koronavirová krize.

Stavební produkce v červenci zaznamenala další výrazný meziroční propad ve výši 10,4 procenta. Špatné výsledky hlásí pozemní stavitelství, kde se projevuje velká míra nejistoty. Lidé odkládají investice do budoucnosti, protože se obávají dalšího vývoje kolem koronavirové krize. To by potenciálně mohlo snižovat nabídku na realitním trhu a vést k růstu cen nemovitostí.

Přestože stavební úřady v červenci vydaly pouze 7 424 stavebních povolení, orientační hodnota těchto staveb dosáhla úrovně 38,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 20,7 procenta. Z těchto údajů je zřejmé, že výrazně narůstá hodnota povolovaných staveb. To do budoucna může mít negativní vliv na dostupnost bydlení pro lidi s nižšími příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co udělá se slibně rozjetým stavebnictvím současná koronakrize?

×
  1. Tady v ČR je stavebnictví jeden velký paradox! Cizinci pracují na stavbách a makají na nemovitostech,které budou patřit jen cizincům.Díky ekonomu všech dob,který se jmenoval Klaus jsou nemovitosti tady v ČR asi 2x dražší než je reálná cena.Vše díky otevřenému trhu kdy všechno skupují bohatí cizinci jako investici.Mladí pak nemají kde bydlet a na svůj byteček nejsou schopni našetřit ani v 50 letech.Pokud chcete vidět reálné ceny bytů tak se podívejte do Ústí nad Labem kde díky opáleným spoluobčanům cizinci nic nekupují a byt stojí klidně 350 tis. kč.

  2. Tady opravdu vítězí pravda a láska, všichni to myslí upřímě a každej druhej chce být tajwanec -makat nikdo natož ve stavebnictví takže čau lidi ??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru