Stavebnictví mírně roste, bytů ale přibývá příliš pomalu

Stavební firmy v Česku loni podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu zahájily stavbu 7244 bytů v bytových domech. V Praze, kde byla výstavba nejmasivnější, to bylo 2487 bytů. Celorepublikově to znamená meziroční nárůst o 23,4 procenta, v Praze dokonce o 45,7. Developeři, pro něž se tyto byty staví, však varují před předčasným optimismem. Přitakávají jim i další odborníci, kteří se novou výstavbou dlouhodobě zabývají.
Projekt výstavby nových bytových projektů Čakovický park nabídl postupně na 700 nových bytů. Foto: cakovickypark.cz

„Stavebnictví roste pomaleji než zbytek ekonomiky, a navíc z žalostné úrovně předchozích let. Bytová výstavba je nejspíše ještě v hlubší krizi a vzhledem k pomalému povolování z ní hned tak brzy nevybředne,“ je přesvědčena Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Připomíná, že při 2487 zahájených bytech se jich v Praze za stejnou dobu prodalo 5500 a poptávka by byla po počtu ještě o několik tisícovek vyšším. Není ji ale čím uspokojit.

„Na trh se totiž vzhledem k razantně omezenému povolování v posledních letech nových bytů nedostává dost, a to je i důvod, proč ceny bydlení rostou – za uplynulé dva roky o více než 40 procent,“ říká Tomášková.

Problémy s povolováním nových staveb v Praze vedou podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Ekospol k pomyslnému návratu do devadesátých let minulého století, kdy v obcích kolem Prahy rostlo jedno satelitní městečko za druhým.

„Před hlavní město, do kterého se ročně přistěhuje s přehledem nejvíce lidí ze všech regionů, se s novou bytovou výstavbou dostal dokonce i Jihomoravský kraj se 3302 zahájených nových bytů,“ uvedl Korec.

KDYŽ NE PRAŽÁK, TAK STŘEDOČECH

Demograf Martin Červinka se ohlíží ještě o několik let nazpět. Upozorňuje, že v roce 2015 dostalo ve všech pražských městských částech dohromady stavební povolení 4000 bytů, v letech 2016 a 2017 pak ročně už jen 2000.

„Jejich územní rozložení je navíc velmi nerovnoměrné,“ upozorňuje Červinka. „Existují městské části, jejichž stavební odbory nepovolily za tyto tři roky ani jeden nový byt,“ konstatuje.

Za stejné období byla podle něj ve Středočeském kraji zahájena výstavba 12 600 rodinných domů. „Když se podíváte na stoupající objem každodenní dopravy ze středních Čech do hlavního města a zpět, je jasné, že podstatnou část těchto nových domů si pořizují lidé pracující v Praze, pro něž by bylo bydlení ve městě lepším řešením,“ podotýká Červinka.

HLAVNÍ MĚSTO POTŘEBUJE 8000 BYTŮ ROČNĚ

Zároveň připomíná, že podle strategických dokumentů Prahy by se mělo v hlavním městě každoročně stavět zhruba 6000 nových bytů. „To znamená, že v příštích pěti letech by se muselo stavět 8000 bytů ročně, aby byl tento dluh zacelen,“ vypočítává.

„Lokality, kde proběhla nová výstavba, mají naprosto odlišnou věkovou strukturu tvořenou převážně aktivními skupinami ve věku 25 – 45 let a adekvátním počtem dětí,“ dokládá Červinka.

Příkladem může být jedna z nejmenších pražských městských částí, Čakovice. V současné době má podle aktuálních údajů z radnice bezmála 11 tisíc obyvatel, jen v období 2006 až 2016 jich přibylo více než 4000. V tomto období deseti let byla v této městské části zahájena výstavba 1400 nových bytů v bytových domech. To prakticky přesně odpovídá době výstavby nových bytových projektů, z nichž největší – Čakovický park realizovaný skupinou Natland Group – nabídl postupně na 700 nových bytů.

POMŮŽE NOVÁ LEGISLATIVA?

„Zda se současná tristní situace na pražském rezidenčním trhu letos zlepší, záleží pouze na úřednících pražských stavebních úřadů,“ vzkazuje Evžen Korec. Poslední novela stavebního zákona totiž umožnila takzvané koordinované stavební řízení, které sloučilo předchozí tři procesy (EIA, územní rozhodnutí a stavební povolení) do jednoho. To by mělo povolování nových staveb výrazně ovlivnit.

„Pokud se rezidenční výstavba v hlavním městě brzy nevrátí k normálu, nebudou mít noví obyvatelé Prahy už brzy kde bydlet,“ dodává.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Češi podléhají fetiši vlastnického bydlení

Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Vyplývá to ze studie …

Nájem, nebo podnájem? Zdaleka to není totéž

Nájem a podnájem. Zní to podobně, ale zdaleka to není totéž. Už jen proto, že se z původně přehledného vztahu mezi majitelem bytu (pronajímatelem) a nájemníkem (nájemcem) vznikem podnájmu stává trojúhelník. Vstupem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru