Stavebnictví se v listopadu vrátilo k poklesu, v Praze se staví takřka o polovinu méně bytů než loni

Názor
České stavebnictví se loni v listopadu po mimořádném říjnovém meziročním posílení opět vrátilo k propadu. Stavební produkce v jedenáctém měsíci loňského roku meziročně klesla o 0,8 procenta, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Situace na bytovém trhu hlavně v Praze zůstává tristní, firmy letos zahájily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stavbu jen zhruba poloviny bytů.
Pro pokrytí poptávky a přirozenou obnovu bytového fondu by bylo nutné v hlavním městě stavět ročně kolem deseti tisíc nových bytů.

Ukázalo se, že říjnový jednoprocentní meziroční nárůst stavebnictví nebyl žádným bodem obratu, ale spíše jen anomálií způsobenou extrémně nízkou srovnávací základnou. Stavebnictví loni klesalo deset měsíců z jedenácti, za které dosud ČSÚ zveřejnil údaje. Sektor, který je důležitý pro celou českou ekonomiku, tak stále hledá své dno.

Zásadním faktorem, který české stavebnictví limituje, je výrazné zdražení stavebních prací a materiálu v poslední době. Mnoho investorů proto stále častěji své stavby odkládá a čeká na pokles cen stavebních prací a materiálu.

PSALI JSME:
Stavebníci v listopadu příliš důvodů k radosti neměli

Veřejně to avizovali i někteří velcí developeři, což povede k dalšímu zhoršení dostupností bydlení. Společně s rekordně drahými a hůře dostupnými hypotékami je to pro celý realitní trh smrtící kombinace.

Že je realitní trh v krizi, dokazují právě i statistiky ČSÚ. Pro pokrytí poptávky a přirozenou obnovu bytového fondu by bylo nutné v hlavním městě stavět ročně kolem deseti tisíc nových bytů. K této hranici jsme se však už mnoho let ani nepřiblížili. Pro mnoho rodin tak vlastní bydlení zůstane jen nesplněným snem.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební boom končí. Nových projektů bude ubývat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB