Stavebnictví stále na vzestupu

Názor
Oproti letos výjimečně silnému únoru v březnu stavební výroba sice zpomalila, avšak i tak lze dosavadní výsledky tohoto odvětví považovat za příznivé. Růst zažívá inženýrské i pozemní stavitelství, které dostalo novou vzpruhu v podobě boomu bytové výstavby.
Když se podíváme na počty nově stavěných bytů od roku 2006, je aktuální výsledek v podstatě rekordní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Právě výstavba nových bytů zažívá velkou renesanci. Nejde přitom jen o březnový výsledek, ale už o trend, který je patrný od jara loňského roku.

Když se podíváme na počty nově stavěných bytů od roku 2006, je aktuální výsledek v podstatě rekordní. V ročním vyjádření se za poslední rok začalo stavět více než 47 tisíc nových bytů, z nichž téměř 40 procent bylo v Praze a Středočeském kraji.

Na trh tedy se zpožděním přichází nejvíce bytů za posledních 16 let, nicméně v době, kdy už jsou ceny nových bytů a domů rekordní a zároveň hypotéky méně dostupné – ať už kvůli vyšším úrokovým sazbám nebo tvrdší regulaci centrální banky.

PSALI JSME:
Stavebnictví čekají těžké časy

Stavebnictví se daří, solidní je i zásoba zakázek. Problémem v tuto chvíli zůstávají ceny dříve dohodnutých zakázek, které nemusí korespondovat ani se současnou úrovní cen stavebních materiálů ani prací, a budou proto vyžadovat renegociaci.

Úplně nové zakázky nijak výrazně nepřibývají. Co do počtu jich je v prvním čtvrtletí o 2,4 procenta více než loni, co do objemu jsou vyšší o necelých šest procent, což v tomto odvětví znamená s ohledem na výrobní inflaci v podstatě stagnaci.

S ohledem na rozdělané zakázky i jejich zásobu má stavebnictví šanci růst i v dalších měsících roku, pokud se mu podaří překonat stávající překážky. Tou hlavní – dlouhodobou – je nedostatek pracovníků, k němuž se aktuálně přidávají ceny a dostupnost stavebního materiálu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební produkce narůstá i při skokovém zdražování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.