
Meziročně byla stavební produkce vyšší o jedno procento, avšak i kvůli stále nízké srovnávací základně loňského roku. Vyšší produkci vykázalo jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství. V pozemním stavitelství se v červnu produkce zvýšila meziměsíčně o dvě procenta, v inženýrském pak o 3,7 procenta.
Vývoj počtu nově vydaných stavebních povolení ale stále optimistický příliš není. V květnu se sice počet nově vydaných stavebních povolení zvýšil meziměsíčně o 11 procent, v červnu byl však už zase nižší o 4,6 procenta. V meziročním srovnání pak zaostával o 8,7 procenta. Podobně i počet nově zahájených bytů byl meziročně nižší o výrazných 18,3 procenta. Počet dokončených bytů se naproti tomu meziměsíčně zvýšil o čtyři procenta.
Zásadnější oživení stavební produkce v nejbližších měsících pravděpodobně čekat nelze. Poptávku po nových bytech a domech totiž stále v kombinaci s jejich vysokými cenami tlumí vysoké úrokové sazby hypotéčních úvěrů.
Do konce roku podle nás v tomto ohledu k zásadnější změně nedojde, když čekáme pokračující stabilitu úrokových sazeb České národní banky na současných úrovních.
V příštím roce by už měla centrální banka začít úrokové sazby snižovat. Přeliv tohoto efektu do vyšší výstavby ale bude pravděpodobně nějakou dobu trvat. Řada developerů podle dostupných informací kvůli současné nízké poptávce omezila výstavbu. To s ohledem na délku povolovacího řízení nepřispěje ke zlepšení špatné bytové situace ve větších městech a po oživení poptávky povede k obnovení růstu cen nemovitostí.
Stavebnictví rovněž nepomáhá pokles investiční aktivity firem. Zásadně přitom zatím podle dat Českého statistického úřadu neinvestuje ani stát. V meziročním vyjádření byla produkce inženýrského stavitelství vyšší pouze o 1,6 procenta. Ve výsledku tak za celý letošní rok očekáváme jen mírný růst tuzemské stavební produkce o 0,4 procenta s tím, že měsíční data budou pravděpodobně nadále vykazovat vyšší míru volatility.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)