Útlum stavebnictví pokračuje

Stavebnictví si po slabším dubnovém výsledku připisuje za květen malé plus. Jeho produkce se totiž tentokrát zvýšila o jedno procento, a to jak díky pozemní výstavbě, tak budování infrastruktury. V meziročním srovnání nicméně celé odvětví zůstalo čtvrtý měsíc za sebou v červených číslech.
Stavebnictví i bytová výstavba letos zažívají slabší období a s největší pravděpodobností i letošní rok zakončí poklesem. Ilustrační foto: Trikaya

Jak už napovídaly dřívější podrobné statistiky hrubého domácího produktu (HDP), ochota firem investovat se v letošním roce soustředí spíše do oblasti strojů a zařízení než do výstavby. Současně zájem o investice do bydlení zůstává nízký a odráží se tak ve slabší bytové výstavbě.

Meziroční propad zahájené výstavby nových bytů vypadá velmi dramaticky (-35 %), avšak nelze přehlížet i vysoký srovnávací základ. Loňských pět tisíc nových bytů zahájených v jednom měsíci byl výjimečný výsledek dosažený rozjezdem velkých projektů mimo Prahu.

V každém případě ani srovnávací základ nemění nic na tom, že je bytová výstavba v útlumu. Od začátku roku se počet nově stavěných bytů snížil o pětinu, v ročním vyjádření se staví už zase méně než 40 tisíc nových bytových jednotek. Dvouciferný pokles se přitom dotýká i Prahy a Středočeského kraje, kde jsou ceny nových bytů tradičně nejvyšší.

S rozjezdem bytové výstavby lze počítat až s návratem poptávky, kterou stále ještě brzdí vysoké úrokové sazby. Přesto drobné náznaky zlepšování jsou již vidět v podobě rostoucích nových hypoték, jejichž objemy už třetí měsíc v řadě překonaly hranici deseti miliard korun.

Stavebnictví i bytová výstavba letos zažívají slabší období a s největší pravděpodobností i letošní rok zakončí poklesem. Na druhou stranu nižší poptávka ze strany stavebních firem přispěje k normalizaci cen stavebních materiálů, které v loňském roce prudce zdražovaly. Už výsledky průmyslu napovídají, že zájem o tyto vstupy výrazně slábne a tlak na pokles cen se zvyšuje.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB