Stavebnictví v říjnu: Voda ustoupila, stavebníci nastoupili

Tuzemská stavební produkce se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v pondělí v říjnu meziročně propadla o 3,6 procenta. Developeři se ale neshodnou v hodnocení aktuálních statistických údajů.
Tuzemské stavebnictví stále padá, v říjnu se nedařilo ani bytové výstavbě. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tuzemské stavebnictví stále padá, v říjnu se nedařilo ani bytové výstavbě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evžen Korec, šéf Ekospolu, si myslí, že „pád českého stavebnictví nekončí“ a že „české stavebnictví světlo na konci tunelu ještě dlouho neuvidí“. Výkonná ředitelka Central Group Michaela Váňová se naopak domnívá, že „stavebnictví mírně kleslo, ale blýská se na lepší časy“ a že „bytový trh výrazně ožil“.

„Na trhu objevují pozitivní signály, že stavebnictví nabírá nový dech,“ uvedla Váňová ve svém vyjádření pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) s tím, že „za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla hodnota nově uzavřených stavebních zakázek o více než 15 procent. V pozemním stavitelství pak dokonce o 22 procent a nové stavební zakázky zde dosáhly 138 miliard korun.“

„Aktuálně máme rozestavěno okolo 3 200 bytů v hodnotě přes 25 miliard korun, což je nejvíce v historii firmy,“ uvedla ředitelka Central Group. Optimistický vývoj podle ní naznačuje i extrémně silná poptávka: „Za celý rok se jen na pražském trhu očekává prodej více než sedmi tisíc bytů a s dalším snižováním úrokových sazeb zájem o nové bydlení ještě poroste.“

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

„Nejvíce nových bytů se letos stále staví v hlavním městě, kde statistici evidují už 5 792 zahájených bytů v rámci zcela nové výstavby. V říjnu se začalo v Praze stavět jen 175 bytů, což představuje jeden středně velký rezidenční projekt,“ komentoval pro faei.cz aktuální statistické údaje Korec. Firmy v celém Česku letos v říjnu zahájily stavbu 2 571 nových bytů, což je o 14,6 procenta méně než loni.

Podle Korce tak pád českého stavebnictví nekončí. „Nedařilo se ani bytové výstavbě. Dokončeno bylo v říjnu jen 1 846 bytů, což znamená meziroční propad o 48,4 procenta,“ uvedl. „Stavebnictví tak dále hledá své dno, které se zdá ještě hlouběji, než mohl kdokoliv předvídat. Sektor trápí dlouho neřešené problémy v čele s extrémně složitou legislativou, která povolování nových staveb spíše komplikuje.“

Také hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek si myslí, že „v případě rezidenčního bydlení přetrvává velmi neradostný pohled“. „Meziroční propad počtu nově dokončených bytů v bytových domech byl v říjnu ještě výraznější, když dosáhl 50,3 procenta. U zahájených staveb jejich počet meziročně klesl o 14,6 procenta, v bytových domech dokonce o 30,0 procent,“ řekl redakci faei.cz.

„Z hlediska budoucího vývoje statistiky vydaných stavebních povolení příliš povzbuzení nepřinesly. Orientační hodnota nově povolených staveb totiž meziročně klesla o výrazných 17,6 procenta. Nutno ale podotknout, že jde o důsledek velmi vysoké statistické základny – podle vyjádření ČSÚ totiž vloni v říjnu bylo povoleno osm velkých staveb s rozpočty nad miliardu korun,“ upozornil Vejmělek.

„I přes přetrvávající vysokou poptávku po bydlení je zřejmé, že bez zásadní změny neefektivního povolovacího procesu se stavební trh může dostat do stagnace,“ upozornil faei.cz Michal Šiller, obchodní ředitel společnosti Neocity. Tento proces je podle jeho názoru nutné výrazně zrychlit a podpořit výstavbu ve větším rozsahu.

„V příštím roce můžeme očekávat, že se stavebnictví konečně dostane z červených čísel. Je ale důležité, aby mu stát přestal házet klacky pod nohy v podobě problematického zavedení nového stavebního zákona a nefungující digitalizace a aby co nejdříve odladil nový systém, aby nedocházelo k dalším zbytečným průtahům,“ uvedla v téže souvislosti výkonná ředitelka Central Group Váňová.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Změnu k lepšímu podle Evžena Korce z Ekospolu nepřinesl ani nový stavební zákon, který je pro všechny stavby účinný od letošního července: „Naopak kolaps nepřipraveného systému digitalizace zasadil stavebnictví další tvrdou ránu. A aby těch legislativních zmatků nebylo málo, přijali poslanci legislativního kočkopsa spočívajícího v tom, že po přechodné období bude platit starý i nový systém.“

„Toto přechodné období má platit až do roku 2028, tedy další dlouhé tři roky. Tak dlouho má trvat příprava zcela nového systému. Pokud to schválí i senátoři, kteří by o ní měli rozhodovat už tento týden, posvětí prodloužení agónie celého stavebnictví. Světlo na konci tunelu české stavebnictví tak ještě dlouho neuvidí,“ uvedl Korec.

Hlavní ekonom KB Jan Vejmělek si myslí, že za celý letošní rok se stavební produkce celkem výrazně sníží: „Za leden až listopad byla stavební výroba v reálném vyjádření nižší o 4,2 procenta. Prosinec již na tomto výsledku nic zásadního nezmění a pokles kolem čtyř procenta bude realitou. K lepšímu by se situace měla otočit až v průběhu příštího roku, jak naznačuje zvyšující se důvěra ve stavebnictví.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena