Stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, bytová výstavba ale dále zaostává

České stavebnictví vstoupilo do nového roku růstem, stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně vzrostla o 8,2 procenta. Tento statistický růst je způsobený hlavně nízkou srovnávací základnou z loňského roku než nějakou změnou k lepšímu.
Bytová výstavba u nás stále naráží na nesmírně komplikovaný a zdlouhavý proces povolování staveb. Ilustrační foto: Pixabay.com
Bytová výstavba u nás stále naráží na nesmírně komplikovaný a zdlouhavý proces povolování staveb. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ostatně orientační hodnota staveb povolených letos v lednu se meziročně propadla o 28,7 procenta, výrazně ubylo i zahájených bytů. České stavebnictví, které se za celý loňský rok propadlo o 2,4 procenta, tak stále hledá své dno.

Začátek roku byl ve znamení poklesu bytové výstavby. V rámci celého Česka se zahájila stavba 2 553 nových bytů, což představuje meziroční propad o 27 procent. Pokud bychom počítali pouze novou výstavbu bez změn dokončených staveb, dostali bychom jen 2 154 zahájených bytů.

Ještě více ubylo dokončených bytů. Těch statistici v lednu napočítali jen 1 260, což je o 41,1 procenta méně než v prvním měsíci loňského roku. Prvním místem s nejvíce zahájenými byty vstoupilo do nového roku hlavní město, kde firmy v lednu v rámci zcela nové výstavby zahájily stavbu 592 nových bytů.

I to představuje významný pokles, protože ve stejném měsíci loňského roku jich bylo 931. Druhé místo s nepatrným odstupem obsadil Jihomoravský kraj s 504 zahájenými byty a třetí je s 222 zahájenými byty Středočeský kraj. Beznadějně poslední je tradičně Karlovarský kraj, kde firmy v lednu zahájily stavbu pouhých 15 nových bytů.

Bytová výstavba u nás stále naráží na nesmírně komplikovaný a zdlouhavý proces povolování staveb. Nepomohl ani nový stavební zákon, který se stal plně účinným v polovině loňského roku. Nepovedená digitalizace stavebního řízení očekávané přínosy nové legislativy zadupala do země.

Povolování staveb je nyní naopak ještě složitější, protože funguje starý i nový systém současně. Zároveň se připravuje zcela nový systém digitalizace, který má být hotový až za tři roky. Zodpovědně připravovat v takovém nepředvídatelném legislativním prostředí jakoukoliv novou výstavbu, je velmi složité.

Dokud se tento stav nezmění tak, že povolovací proces opravdu začne fungovat jednoduše a pružně, české stavebnictví se ze současného dna jen tak nedostane. Mluvit v současné situaci o zlepšení dostupnosti bydlení je proto bezpředmětné.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek