Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.
Zhruba třetina v Česku prodaných bytů slouží jako investice. Ilustrační foto: Central Group

Na jedné straně je nemálo lidí, kteří si kvůli svým nízkým příjmům nemohou dovolit bydlení ve vlastním. Na straně druhé jsou fyzické a právnické osoby, které kupují byty a rodinné domy jako investici, která jim dříve nebo později přinese další peníze.

„Z našich statistik víme, že zhruba třetina klientů si byt kupuje jako investici na pronájem,“ potvrdil Dušan Kunovský, zakladatel a šéf největšího tuzemského rezidenčního stavitele, společnosti Central Group. Dodal, že právě pro tyto zákazníky je nový pražský projekt Harfa Invest s investičními nájemními byty.

„Pokud se tento program osvědčí, plánujeme do budoucna třetinu našich bytů prodávat v rámci tohoto programu, a to v různých lokalitách. Každoročně bychom tak mohli na pražský trh dodávat více než pět set investičních nájemních bytů,“ dodal Kunovský.

Při investici do koupě nového bytu v Praze je možné počítat se dvěma způsoby zhodnocení vložených peněz. Jednak s výnosem z pronájmu a dále pak se zhodnocením díky rostoucí ceně nemovitosti v čase. Toto zhodnocení v čase bývá většinou výrazně vyšší, než jsou výnosy z pronájmu.

V projektu Harfa Invest v Praze 9 začal Central Group prodávat investiční byty určené na dlouhodobý pronájem s garantovaným zhodnocením pět procent ročně. A to za dobu 2,5 nebo pět let od kolaudace, kdy bude pronájem bytů pro klienty zajišťovat Central Group. Za pět let je možné tak investici zhodnotit o smluvně garantovaných 25 procent. Reálně to ale může být i výrazně více.

Dlouhodobě zisková investice

Koupě bytu je tradičně hodnocena jako nejbezpečnější a zároveň dlouhodobě zisková investice. Central Group uvedl, že jen za posledních deset let podle statistik vzrostly u nových bytů v Praze nabídkové ceny o 149 procent a prodejní ceny dokonce o 162 procent. To odpovídá zhodnocení zhruba o 15 procent ročně. A k tomu se ještě přičítají případné výnosy z pronájmu.

Podle údajů České národní banky (ČNB) mají lidé v Česku na bankovních účtech úspory za více než 3,6 bilionu korun. V investování jsou ale Češi velmi konzervativní. Proto jsou investice do koupě nových bytů tak oblíbené. Jde o přehledný a srozumitelný produkt se snadnou likviditou.

Central Group upozornil, že atraktivita investice do koupě bytu nyní s ohledem na razantní pokles úročení vkladů v bankách výrazně roste. A proto developer přišel s nabídkou zcela nového programu s názvem Investiční nájemní byty.

„Plně věříme kvalitě bytů v našich lokalitách a také dlouhodobému růstu nemovitostního trhu v Praze. Proto jsme pro naše klienty vytvořili zcela nový program investičních nájemních bytů, na jehož základě můžeme garantovat zhodnocení investice o pět procent ročně,“ uvedl Kunovský.

„To je minimální, námi smluvně garantované, zhodnocení. V reálu ale mohou klienti díky předpokládanému růstu ceny bytů v čase dosáhnout i výrazně vyššího zhodnocení,“ dodal.

Vybavení pro pronájem

V novém projektu Harfa Invest je možné vybírat ze 134 investičních bytů různých velikostí, které budou už částečně vybavené pro pronájem, takže budou mít například kuchyňskou linku, vestavěné skříně nebo koupelnové vybavení.

Prodej bytů v projektu Harfa Invest je vázán na zajištění následné správy a pronájmu bytu ze strany Central Group s garantovaným zhodnocením pět procent ročně, a to podle volby klienta po dobu dva a půl roku nebo pěti let od kolaudace.

Po uplynutí zvoleného časového období od kolaudace může zákazník byt vrátit zpět společnosti Central Group a získat zpět plnou cenu bytu i s navýšením 12,5 či 25 procent. Nebo si může byt ponechat ve svém vlastnictví.

V takovém případě získává výnos poloviční (hrazený klientovi průběžně měsíčně od kolaudace ve formě nájemného od Central Group, pozn. red.), ale zároveň může plně profitovat z nárůstu hodnoty bytu v čase.

Po celou vybranou dobu bude mít byt ve správě a v pronájmu společnost Central Group, která bude klientovi hradit pravidelně měsíčně nájemné odpovídající polovině garantovaného výnosu, tedy 2,5 procenta ročně.

Byt pak bude firma nabízet do podnájmu, přičemž pro zákazníka to bude zdarma a bez jakýchkoliv starostí pro něj při garanci pravidelného měsíčního příjmu z nájmu. A to i pro případ, že by byl byt neobsazen nebo s podnájemníkem byly nějaké problémy.

Zároveň po celou dobu nájmu bude Central Group na své náklady hradit veškeré platby spojené s bytem, a to včetně pojištění a daně z nemovitostí.

Po uplynutí zvolené doby od kolaudace může klient zajištěním dalšího pronájmu a správy bytu dále pověřit Central Group, nebo si může pronájem zajišťovat samostatně. Anebo může se svým bytem jakkoliv libovolně disponovat – třeba v něm sám bydlet nebo jej se ziskem prodat.

Populárnější než zlato

Investice do nemovitostí jsou podle vyjádření, které FAEI.cz poskytla Česká spořitelna, dokonce oblíbenější než do zlata nebo drahých kovů. Realitní makléř Martin Tesárek ze společnosti 2M Invest potvrdil, že zhruba třetina bytů v zemi se prodává jako investiční.

To Vladimír Adámek, který žije se svou ženou a dvěma dětmi v Chebu, kde provozují rodinný penzion, už investiční byty vlastní. „Teď je na koupi investičního bytu příznivá doba,“ uvedl Adámek, podle něhož jde o nejlepší možnou investici.

Tím si ovšem není tak jistý specialista na investice České spořitelny Jaroslav Kropáček, podle nějž není jednoduché říct, zda je koupě takové nemovitosti výhodná či nikoliv. Vše totiž záleží na mnoha faktorech, jako jsou třeba typ nemovitosti, oblast, ve které se nachází, a její celková atraktivita, jež zaručí její dlouhodobý bezproblémový nájem.

Rozhýbaný realitní trh

Investicím do nemovitostí nahrává to, že se po delší stagnaci způsobené zejména vysokými hypotékami znovu realitní trh významně rozhýbal. Realitní makléři předpokládají, že zvýšená poptávka znovu začne tlačit na ceny, takže kdo dnes koupí byt nebo dům, může na tom v budoucnu opět významně vydělat.

Z aktuální tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema vyplývá, že se v Praze v prvním letošním čtvrtletí prodal přibližně 1,6 tisíce nových bytů, což je bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik než ve stejném období loni.

Tento výrazný skok je dán především nízkou srovnávací základnou, kdy začátek roku 2023 (spolu s druhou polovinou roku 2022) byl prodejně nejhorším obdobím v novodobé historii pražského rezidenčního trhu. Zájem o nové byty ale od té doby již pět čtvrtletí po sobě roste. Pražský trh se tak vrátil na úroveň, která byla běžná před pandemií.

Postupné oživování rezidenčního trhu v letošním roce předpokládá rovněž realitní kanceláře Lexxus Norton, která se specializuje na Prahu a okolí. Podle ní bude souběžně s nižší regulací ze strany České národní banky pokračovat stabilizace a pokles cen stavebních materiálů, které byly dosud na svých maximech.

„Očekáváme také snižování úroků u projektového financování, což může podporovat výstavbu nových rezidenčních projektů. Zájem o nájemní bydlení bude trvat i nadále, čehož využijí developeři, kteří již nyní plánují výstavbu dalších nájemních projektů,“ uvedla společnost pro portál FAEI.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Byty jsou investicí pro bohatší část obyvatelstva. Mladí si mohou o bytu nechat akorát zdát.

  2. JS Jenda Stehlik

    Dlouhodobě zisková investice je to díky malé nabídce (vzácné zboží) . Jak se někde psalo, v čr je dostupnost bydlení 14 ročních průměrných platu . V Praze logicky dráže .
    Když přijel známý z USA , tak řekl obrovská nabídka , parcel , domu , bytu , pronájmu . Neboli tam mají vizi , že majitelé zboží si mají konkurovat . A tomu odpovídají regulace . Tedy zásadní zde je financování obcí , kde tam je přímá propojenost s rozvojem katastru.
    U nás je to nějaký paskvil kdy jsou obce financovány z centra (my se o vás postaráme) . Tedy obce se o nás starají (nerůst) . A to elitám vyhovuje . Přeci by jste nechtěli aby padli ceny vinou zvýšené nabídky (masová spotřeba) . To se děje jen v kapitalismu a ten je přeci škodlivý.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB