Strach z globální recese? Data teď nedávají důvod k panice

Americká centrální banka (Fed) poprvé po dvaceti letech zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 procentních bodů. Pokud v posledních dvou dekádách sazby zvyšovala, bylo to maximálně o polovinu.
Nezaměstnanost v USA by se musela na tříměsíčním průměru zvýšit minimálně o půl procenta, abychom mohli případně mluvit o blížící se recesi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trhy to očekávaly, nicméně akciové indexy výrazně propadly a výnosy 10letých státních amerických dluhopisů vzrostly na hodnoty přes tři procenta. Investoři se obávají recese, kterou by mohlo agresivní utahování měnové politiky vyvolat. Data ale důvody k panice nedávají.

O recesi mluvíme, pokud po dvě po sobě jdoucí čtvrtletí začne ekonomika vykazovat pokles hrubého domácího produktu. Během recese zpravidla klesají zisky společností, dochází k omezování investic a kvůli propouštění roste nezaměstnanost. Klesá-li ekonomika celý rok, jde už o krizi.

Zdroj: Broker Trust

Když se podíváme na důležité ekonomické veličiny v USA, jako je růst firemních zisků nebo nezaměstnanost, hodnoty těchto ukazatelů žádné známky blížící se recese nevykazují. Současná panika pro investory, pro něž jsou USA nejdůležitějším trhem světa, není na místě.

V grafu výše jsou šedou barvou vyznačena období, kdy se ekonomika nacházela v recesi, a zároveň zobrazuje meziroční růst či pokles firemních zisků. Z grafu je patrné, že v USA nepřišla za posledních 70 let nikdy recese, aniž by růst firemních zisků nebyl záporný.

Díky uvolněné fiskální politice mají lidé a firmy stále dostatek finančních prostředků, poptávka domácností je neutuchající a na trhu je stále převis poptávky nad nabídkou. To je důvod, proč je nezaměstnanost na velmi nízké úrovni a firmy stále hledají zaměstnance.

Zdroj: Broker Trust

Druhý graf níže ukazuje tříměsíční průměr nezaměstnanosti. Vidíme, že nezaměstnanost je v USA opravdu na historickém minimu. Červená přerušovaná horizontální čára značí bod zvratu u tohoto ukazatele. Tedy nejdříve by se nezaměstnanost musela na tříměsíčním průměru zvýšit minimálně o půl procenta, abychom mohli případně mluvit o blížící se recesi.

Ani jeden z důležitých indikátorů, jak ze světa firem, tak ze světa spotřebitelů, nenaznačuje, že by v nejbližší době měla v USA nastat recese. Platit to může za předpokladu, že americká centrální banka nešlápne ještě prudčeji na brzdu. Sledovat tedy další kroky Fedu bude klíčové pro další vývoj hospodářství i investic.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena