Strach z terorismu opadl, Češi se vrací k moři. Dokonce i bez pojištění

Češi si zvykli na riziko terorismu a po roční odmlce houfně jezdí na letní dovolenou k moři. Dokonce i do severní Afriky, kam se ještě poměrně nedávno báli jezdit. Mnozí turisté ovšem riskují a do zahraničí jezdí bez cestovního pojištění.

Čeští turisté se vrací i do zemí, které loni právě z obavy před možným útokem opustili, tedy i do Turecka. Foto: Redakce

Pokud jste na nákup letní dovolené čekali na poslední chvíli, může se vám stát, že ve vyhlédnutém resortu už neseženete volný pokoj. Češi se oklepali z loňské obavy z teroristického útoku a už několik měsíců před hlavní sezonou nakoupili zájezdy k moři.

Některé cestovní kanceláře – například Fischer – dokonce hovoří o rekordní sezoně. Čeští turisté se dokonce vrací i do zemí, které loni právě z obavy před možným útokem opustili, tedy do severní Afriky nebo Turecka. Hitem se nejspíš stane Egypt, kde cestovní kanceláře registrují nárůst o desítky procent. Větší zájem než loni je rovněž o Tunisko i zmiňované Turecko. V celkových číslech však podle CK Alexandria stále výrazně dominují „evropské“ destinace.

LAST MINUTE KOMPROMISY

„Většina zájezdů je již prodána, zejména do vybraných kapacit v nejvytíženějších termínech, nabídka Last Minute bude velmi omezená. Nejprodávanější destinace jsou v pořadí Řecko, Španělsko, Bulharsko, Itálie, Chorvatsko, Egypt, Turecko, Kypr, Tunisko,“ uvedl Stanislav Mrázek, obchodní ředitel cestovní agentury zájezdy.cz, která patří k největším v zemi.

„Vzhledem k silným předprodejům očekáváme, že zákazníci spoléhající na Last Minute často nenaleznou vše přesně dle svých požadavků a budou muset činit při výběru kompromisy,“ upozornil marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný s tím, že nejčastěji toto hrozí zájemcům o Řecko, ale i Bulharsko či Španělsko.

KLASIKA I EXOTIKA

Podle ERV Evropské pojišťovny byl loňský rok jako noc a den. Do poloviny roku se „cestovatelský“ trh téměř zastavil, do některých destinací se zájem propadl až o 60 procent, lidé mnohem více jezdili autem do okolních zemí. Pak ovšem nastal obrat a prodej zájezdů stoupnul o třicet až padesát procent. Zájem o dovolené se od podzimu přelil i do letošního roku. Kromě tradičních oblastí u Středozemního moře vyrážejí Češi čím dál více i do vzdálenější exotiky, například do jihovýchodní Asie.

„Zkušenosti klientů z minulého roku se nyní odrážejí do nákupního chování. Obava z létání opadla, terorismus se stal běžnou součástí dnešního života,“ řekl Ondřej Rušikvas z ERV Evropské pojišťovny, jejímiž klienty je devět z deseti největších tuzemských cestovních kanceláří.

DOVOLENÁ BEZ MOŘE? NE!

Výzkumy ukazují, že si mnozí Češi dovolenou bez moře nedokážou představit. A pokud si ji loni odepřeli, letos už na pláž prostě museli. „Zájem o dovolenou byl v předprodejích na letošní léto skutečně enormní,“ potvrdil Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer. Dodal, že opětovnému zájmu o Egypt nebo Turecko pomáhá rovněž to, že zájezd do těchto zemí je možné pořídit za velmi zajímavé ceny.

„Zákazníci, kteří v létě 2016 po mnoha letech leteckých dovolených dali přednost zájezdu k moři s vlastní dopravou či dokonce tuzemsku, letos touží opět vyrazit letecky na all inclusive zájezd,“ odvolává se Šatný na informace od svých kolegů z poboček jedné z největších tuzemských cestovních kanceláří.

NA DOVOLENÉ 8 Z 10 ČECHŮ

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank si letos v létě dopřeje osm z deseti Čechů, přičemž do zahraničí vyrazí 44 procent lidí. Ti, kteří svoji letní dovolenou stráví v zahraničí, tam nejčastěji pojedou autem (48 procent), nebo poletí letadlem (41 procent). Cestovní kancelář využije 40 procent z nich. Bezmála polovina lidí se chystá strávit dovolenou v Česku mimo své trvalé bydliště.

Letos by přitom podle odhadů cestovních kanceláří mělo do ciziny vyrazit více lidí než vloni. Už vloni vyrazilo za hranice o dvě procenta Čechů více, zahraničních cest bylo celkem 4,3 milionu. „Nejrychlejší růst reálných mezd za posledních osm let i klesající nezaměstnanost se promítají do zájmů Čechů cestovat za hranice naší země,“ sdělil Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Banka porovnala hodnotu české tisícikoruny a zjistila, že jen ve třech z jedenácti nejnavštěvovanějších zemí nakoupí Češi levněji než doma – v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. V Bulharsku dokonce pořídí za tisícovku zboží či služby v hodnotě 1370 korun. „Příznivou zprávou je, že v Chorvatsku a na Slovensku je příplatek zanedbatelný,“ konstatoval Sobíšek. Horší to je samozřejmě v západoevropských zemích včetně Francie, Španělska a Itálie, ale rovněž v Řecku. Za českou tisícikorunu se tam dostanou maximálně na 770 korun.

HAZARD BEZ POJIŠTĚNÍ

Už zmiňovaný průzkum STEM/MARK ukázal rovněž to, že každý pátý Čech, který pojede v létě do zahraničí, zariskuje a na dovolenou vyrazí bez cestovního pojištění. „Říkáme to jasně, největší hazard na cestách, který známe, je nemít cestovní pojištění. V EU se rozhodně nevyplatí spoléhat pouze na veřejnou zdravotní péči (tzv. systém EHIC), při cestách na jiné kontinenty je cestovní pojištění nutností,“ doporučil Honza Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

 „Veřejné zdravotní pojištění sice občanům České republiky pokrývá nejnutnější léčebné výdaje v zemích Evropské unie, v jednotlivých členských státech ale platí různá pravidla pro spoluúčast pacienta, který si nepořídil cestovní pojištění a chce se nechat ošetřit na evropský průkaz zdravotního pojištění. Turista bez pojištění tak může být nemile překvapen, kolik musí za ošetření ještě doplatit,“ řekla Timea Manek, specialistka na cestovní pojištění Air Bank.

UKLOUZNUTÍ ZA TŘI MILIONY

Podle ERV Evropské pojišťovny se přitom vloni průměrná výše škody výrazně zvýšila o 16 procent na 11,5 tisíc korun. Průměrná velká škoda ovšem byla 338 tisíc korun. Pojišťovna vloni rovněž vyplatila historicky nejdražší pojistku. Šlo o klienta, který po mozkové příhodě zůstal měsíc v nemocnici v Kanadě. Následně byl leteckou ambulancí transportován domů. Celkové náklady se vyšplhaly na devět milionů korun.

„Na cestách se může přihodit cokoliv, a to doslova,“ přinesl jiný případ z praxe Marek z Generali: „Náš klient na své dovolené v USA uklouzl na toaletě tak nešťastně, že si způsobil komplikovanou zlomeninu nohy. Léčba přitom vyšla na 3 miliony korun, které za něj pojišťovna uhradila.“

Ale ani ti, kteří se do zahraničí pojišťují, často nevědí, s čím vším se na asistenční službu svého cestovního pojištění mohou obrátit. Průzkum STEM/MARK například 15 procent dotázaných ani nevědělo, že asistenční služba zajistí ošetření ve zdravotnickém zařízení a úhradu péče. A pro pětinu byla nová informace, že v případě potřeby zajistí převoz zpět do České republiky.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.