Svět není bezpečný. Český výrobce dronů zdvojnásobí výrobu

Tuzemská společnost Primoco UAV vyrábějící středně velké bezpilotní letouny plánuje, že letos vyrobí a prodá až šedesát dronů oproti třiatřiceti v loňském roce. Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) to sdělilo vedení firmy. Zvýšený zájem o tyto stroje je i důsledkem bezpečnostních hrozeb v různých regionech světa. Desítky bezpilotních prostředků tohoto českého výrobce létá rovněž na Ukrajině.
Česká společnost Primoco UAV patří mezi významné globální výrobce středně velkých bezpilotních letounů. Ilustrační foto: Primoco UAV

Společnost Primoco UAV v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala meziroční pokles tržeb na 549 tisíc korun z 88 milionů ve stejném období roku 2023. V prvních třech měsících tak vykázala provozní ztrátu 16 milionů korun proti zisku 40 milionů v loňském prvním čtvrtletí.

Podle generálního ředitele a majoritního akcionáře společnosti Ladislava Semetkovského je však pokles hospodářských ukazatelů jen dočasný a souvisí s tím, že se podnik v prvních třech měsících letošního roku intenzivně soustředil na výrobu pro plnění dříve sjednaných zakázek.

„Poptávka po našich bezpilotních letadlech zůstává nadále vysoká. Se zákazníky primárně z Evropy a Asie nyní dokončujeme jednání o smlouvách na dodávky desítek nových strojů. Jejich uzavření a související finanční plnění se příznivě promítne do výsledků našeho hospodaření v příštích čtvrtletích,“ uvedl. Dodal, že také pro letošní rok očekává udržení EBITDA marže 40 procent.

Stovky strojů ročně

Celkem Primoco UAV za celý rok 2024 plánuje prodat 50 až 60 nových bezpilotních strojů, loni zákazníkům dodala 33 letounů. Výhled letošních celoročních tržeb společnost oznámila na úrovni okolo jedné miliardy.

Po loňském obratu necelých 600 milionů korun tak bude letošek podle Semetkovského dalším rekordním rokem. „Silnou poptávku po našich bezpilotních systémech letos podpoří mimo jiné i dokončení vojenské certifikace NATO STANAG 4703,“ uvedl Semetkovský.

Společnost nyní podniká potřebné kroky k tomu, aby získala stavebního povolení na nové výrobní, servisní a výcvikové středisko v areálu svého vlastního letiště v Písku. Stavět by se mělo začít příští rok, přičemž celkový plánovaný objem investic činí 750 milionů korun.

„Financování projektu bude zajištěno výhradně z vlastních prostředků. Výrobní kapacitu díky novému špičkovému zázemí zvýšíme až na 250 bezpilotních letounů One 150 ročně,“ konstatoval generální ředitel.

České výrobky ve světě

Primoco UAV je podle něj zároveň v pokročilé fázi jednání s vládou Uzbekistánu o vzniku výrobního, výcvikového a servisního střediska poblíž Taškentu v roce 2025. V tomto zařízení by mohlo každoročně vznikat dalších až 100 bezpilotních letadel určených pro dodávky na asijské trhy.

Celková výrobní kapacita 350 strojů ročně by tak ve střednědobém výhledu potvrdila významnou globální pozici Primoco UAV v segmentu středně těžkých letadel. Díky Primoco UAV obsadila Česká republika druhou příčku celosvětového žebříčku v oblasti středně velkých bezpilotních letounů.

Tento tržní segment ovládli ze dvou třetin výrobci z USA a z jedné třetiny právě Primoco UAV. Poptávka po bezpilotních zařízeních kvůli geopolitické situaci trvale roste, přičemž mezi zájemci o tyto produkty jsou jak armády, tak i bezpečnostní složky či soukromé firmy, které si uvědomují výhody a důležitost bezpilotních systémů v současném nejistém světě.

Několik desítek bezpilotních strojů Primoco UAV pomáhá rovněž ukrajinské armádě proti ruské invazi. Drony však nekoupila Ukrajina napřímo, ale prostřednictvím jiných zemí, například Německa. České bezpilotní prostředky navíc nenesou žádné zbraně, slouží například k detekci nepřátelského postavení.

Sebevražedné drony

Do své výzbroje chce takzvané sebevražedné drony rovněž česká armáda. Několikakilogramové bezpilotní prostředky, které dovedou zaútočit na cíl, přitom ovšem zničí samy sebe, mohou ničit obrněnou techniku i pěchotu. Dokazují to válečné operaci na Ukrajině.

Podle iDnes.cz vedení české armády s potencionálním dodavatelem již jedná. „Mohu potvrdit, že se vede jednání s konkrétním dodavatelem systémů vyčkávací munice, ale jsme vázáni dodržovat obchodní tajemství. Mohu jen uvést, že záměrem armády je pořízení deseti souprav této munice,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí Generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Armáda požaduje minimální dolet čtyřicet kilometrů, výdrž ve vzduchu nejméně padesát minut, dostup minimálně tři tisíce metrů a hmotnost bojové hlavice do pěti kilogramů. Ta musí být schopna ničit techniku až s 400milimetrovým pancířem a střepiny musí dokázat zdecimovat pěchotu v okruhu nejméně deseti metrů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Da DG alias MALîŘ

    Díky masové výrobě všech typů zbraní pro košer oligarchy napříč světem bude svět BEZPEČNÝ? To je kretenismus a cesta do zhouby.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB