Světová ekonomika v roce 2022 poprvé v historii překoná velikost 100 bilionů dolarů

Názor
Světová ekonomika v roce 2022 poprvé v historii svojí velikostí přesáhne úroveň sto bilionů dolarů, což odpovídá 2210 bilionům korun. Její hrubý domácí produkt přesáhne tuto úroveň dle prognózy britského výzkumného centra Centre for Economics and Business Research (CEBR). Pro srovnání, velikost české ekonomiky v příštím roce má dle nejnovější prognózy ministerstva financí činit bezmála 6,5 bilionu korun.
Světová ekonomika v roce 2022 poprvé v historii překoná velikost 100 bilionů dolarů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Globální hrubý domácí produkt (HDP) tedy překročí úroveň 100 bilionů dolarů o dva roky dříve, než se původně myslelo, a to zejména díky pokračujícímu popandemickému hospodářskému zotavování. Svoji roli ovšem hraje také globálně citelná inflace, která údaj o HDP „nafukuje“.

Ukazatel nominálního hrubého domácího produktu, tedy i nominálního hrubého světového produktu, totiž bere nutně v potaz nejen počet spotřebovaných nebo investovaných položek, ale také jejich cenu. Pokud se inflaci nepodaří v příštím roce dostat pod kontrolu, svět se podle CEBR musí připravit v letech 2023 a 2024 na recesi.

S růstem světové ekonomiky i se zrychlováním inflace souvisí to, že znatelně roste majetek světově nejbohatších lidí, ale také to, kolik platí na daních. Například Elon Musk, zakladatel, šéf a hlavní akcionář automobilky Tesla, podle svých slov zaplatí v příštím roce za letošek daně ve výši jedenácti miliard dolarů, což odpovídá zhruba 243 miliardám korun.

PSALI JSME:
MMF prognózuje nejrychlejší růst světové ekonomiky za minimálně 40 let

S mírnou nadsázkou lze říct, že pokud by tedy Musk danil v České republice, má Fialova vláda pro své nynější funkční období s ozdravováním veřejných financí splněno. Muskovy daňové odvody totiž odpovídají 15,7 procenta veškerých příjmů státního rozpočtu Českých drah plánovaných pro příští rok (výše příjmů se ale ještě může změnit, neboť Fialova vláda během provizoria příštích týdnů rozpočet přepracuje, zejména však jeho výdajovou, ne příjmovou stránku, pozn. aut.).

V příštím roce podle zmíněné prognózy CEBR také indická ekonomika svojí velikostí předčí tu francouzskou. Třetí největší ekonomikou světa se pak Indie stane v roce 2031. O rok dříve, v roce 2030, se Čína stane největší ekonomikou světa, neboť překoná Spojené státy. Nástup asijských ekonomik tedy bude pokračovat i v příštích deseti letech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Asijské ekonomiky předbíhají Evropu v ekonomickém růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB