Tady je Masarykovo: Ze semilské vyhlídky už Krkonoše neuvidíte

Téma týdne
Máte představu, co byste si přáli k 80. narozeninám? Prezident Osvoboditel, profesor Tomáš Garrique Masaryk, například dostal vyhlídku a most v Třebíči. Jak moc se z dárků radoval, není známo. Každopádně nebyly jediné svého druhu, které v životě obdržel.
Vyhlídkový bod (497 m) u Sejkorské kapličky nad městem byl zřízen na počest návštěvy prezidenta Masaryka v Semilech roku 1922. Reprofoto: cesky-raj.info, Milan Drahoňovský

Jeho záliba ve vyhlížení do kraje, která nebyla žádným tajemstvím, inspirovala i další vlastence čerstvě probuzené českou státností, o niž se tak výrazně zasloužil. Další „jeho“ vyhlídka se nachází nad městem Semily. Přímo na ní, jak ji znají dnešní výletníci, sice prezident nikdy nebyl, stejně jako na té třebíčské, místo s ním ale skutečně spojeno je.

Na návštěvu do Semil zavítal 17. září 1922. Do programu návštěvy byl zařazen i výlet nad město k Sejkorské kapličce. Nestalo se tak náhodou. Prezident Osvoboditel toto místo důvěrně znal z roku 1906, kdy ještě nevykonával úřad hlavy státu.

Masarykova vyhlídka u Semil. Pohled na Krkonoše. Zdroj: Aukro

Klub českých turistů se na počest státníkovy návštěvy rozhodl vyhlídkový bod ve výšce 497 m n. m. nazvat jeho jménem. Po úpravách prostranství, zřízení skalky z přírodních kamenů s pamětní deskou a rozmístění laviček byla semilská Masarykova vyhlídka zpřístupněna v roce 1925.

Dnes se již vyhlídkové místo nemůže pyšnit otevřenými rozhledy na Krkonoše, přesto však slouží jako cíl vycházek a výletů s pohledem na vrch Kozákov. Za zhlédnutí stojí například také nedaleká barokní výklenková kaplička Panny Marie Bolestné, tzv. Sejkorská, která pochází z roku 1693.

Zítra vám nabídneme výhled, kterým se Masaryk od těch předchozích prokazatelně opravdu kochal.

PSALI JSME:
Tady je Masarykovo: Vyhlídka, kde prezident byl i nebyl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru