Tady je Masarykovo: Vyhlídka, kde prezident byl i nebyl

Téma týdne
Prezident Osvoboditel, profesor Tomáš Garrique Masaryk, byl zcela bez diskuse klíčovou osobností našich dějin. Takže kult osobnosti, který se kolem něj vytvořil, i když se tomu tak tehdy ještě neříkalo, byl celkem logický. Vedlo to například k tomu, že k 80. narozeninám dostal v Třebíči Masarykovu vyhlídku, ze které se na panorama města s novým mostem (samozřejmě rovněž Masarykovým) nikdy nepodíval. I když byl jinak zdatný turista.
Masarykova vyhlídka v Třebíči. Foto: Frettie, Wikimedia.org

Masarykova vyhlídka v Třebíči je poctivá kamenná stavba na návrší Hrádek se stejně poctivým schodištěm, které k ní vede od řeky Jihlavy. Schodů je asi 40 (nejsou typizované, tak se inventury neshodují), ale nemusíte se jich bát. Výhled navíc stojí za trochu toho zadýchání.

Vybudována byla Okrašlovacím spolkem v Třebíči roku 1930 u příležitosti prezidentových 80. narozenin. Ještě před vznikem samotné vyhlídky nechal spolek upravit celé návrší a vysázet zde 254 lip, které vytvořily Jubilejní Masarykovy sady.

Masarykova vyhlídka v Třebíči. Foto: ŠJů, Wikimedia.org

Spolu s novým mostem byla slavnostně otevřena v pátek 28. října 1930. Nechybělo pochopitelně ani odhalení reliéfu s prezidentským portrétem na její jižní zdi. Ten byl sice za protektorátu odstraněn, po válce se jej ale podařilo objevit v kovohuti ve Velvarech, její ředitel jej podle pamětníků vydal za odpovídající množství odpadních barevných kovů.

A když už budete v Třebíči, samozřejmě si nenechte ujít ani mnohem starší památky. Především židovskou čtvrť a Baziliku svatého Prokopa doporučuje i UNESCO.

Zítra vás pozveme do Semil, kde můžete navštívit další z Masarykových vyhlídek.

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Rusové a Číňané už do Česka skoro nejezdí

Tuzemský turistický ruch se loni z velké části zotavil ze dvou předchozích let těžce poznamenaných pandemií covidu a souvisejícím dramatickým útlumem turismu. Loni však již byl objem návštěvnosti na hodnotě 89 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB