Tady je Masarykovo: Vyhlídka, kde prezident byl i nebyl

Téma týdne
Prezident Osvoboditel, profesor Tomáš Garrique Masaryk, byl zcela bez diskuse klíčovou osobností našich dějin. Takže kult osobnosti, který se kolem něj vytvořil, i když se tomu tak tehdy ještě neříkalo, byl celkem logický. Vedlo to například k tomu, že k 80. narozeninám dostal v Třebíči Masarykovu vyhlídku, ze které se na panorama města s novým mostem (samozřejmě rovněž Masarykovým) nikdy nepodíval. I když byl jinak zdatný turista.
Masarykova vyhlídka v Třebíči. Foto: Frettie, Wikimedia.org

Masarykova vyhlídka v Třebíči je poctivá kamenná stavba na návrší Hrádek se stejně poctivým schodištěm, které k ní vede od řeky Jihlavy. Schodů je asi 40 (nejsou typizované, tak se inventury neshodují), ale nemusíte se jich bát. Výhled navíc stojí za trochu toho zadýchání.

Vybudována byla Okrašlovacím spolkem v Třebíči roku 1930 u příležitosti prezidentových 80. narozenin. Ještě před vznikem samotné vyhlídky nechal spolek upravit celé návrší a vysázet zde 254 lip, které vytvořily Jubilejní Masarykovy sady.

Masarykova vyhlídka v Třebíči. Foto: ŠJů, Wikimedia.org

Spolu s novým mostem byla slavnostně otevřena v pátek 28. října 1930. Nechybělo pochopitelně ani odhalení reliéfu s prezidentským portrétem na její jižní zdi. Ten byl sice za protektorátu odstraněn, po válce se jej ale podařilo objevit v kovohuti ve Velvarech, její ředitel jej podle pamětníků vydal za odpovídající množství odpadních barevných kovů.

A když už budete v Třebíči, samozřejmě si nenechte ujít ani mnohem starší památky. Především židovskou čtvrť a Baziliku svatého Prokopa doporučuje i UNESCO.

Zítra vás pozveme do Semil, kde můžete navštívit další z Masarykových vyhlídek.

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru