Technologie pomohou potírat sexuální násilí

Společnost SAS, světový lídr v analýze dat a zavádění umělé inteligence, informovala o zahájení spolupráce s agenturou OSN zaměřenou na sexuální a reprodukční zdraví UNFPA v potírání sexuálního násilí. To je jedním z nejčastějších případů porušování lidských práv na světě.
Sexuální násilí je jedním z nejčastějších případů porušování lidských práv na světě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Genderové násilí nezná sociální, ekonomické ani národní hranice. Celosvětově podle údajů Světové zdravotnické organizace zažila téměř každá třetí žena fyzické nebo sexuální násilí. Společnost SAS bude spolupracovat na prevenci násilí s využitím dostupných informací a datové analýzy. V první fázi se spolupráce zaměří na odhalování sexuálního násilí ve východní Evropě a střední Asii.

„Doufáme, že najdeme nové způsoby, jak pomocí dat a analytiky ukončit jeden z nejrozšířenějších případů porušování lidských práv – násilí, kterému jsou ženy a dívky vystaveny jednoduše kvůli svému pohlaví,“ uvedla Alanna Armitage, ředitelka regionální kanceláře UNFPA pro východní Evropu a střední Asii.

„Odhaduje se, že v Česku se tento údaj pohybuje okolo jedné pětiny. Věřím, že s našimi nástroji přispějeme i k potlačování sexuálního násilí,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Násilí založené na pohlaví má také nepříznivý ekonomický dopad. Odhaduje se, že celosvětově mohou náklady na násilí páchané na ženách činit zhruba dvě procenta globálního hrubého domácího produktu (HDP). To odpovídá 1,5 bilionu dolarů, což je přibližně velikost kanadské ekonomiky.

PSALI JSME:
Ženy jsou v době koronaviru větším „domácím agresorem“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.