Ženy jsou v době koronaviru větším „domácím agresorem“

„Být doma každý den po celých čtyřiadvaceti hodin s tím mým, s nímž už jsem sedmadvacet let a s kterým bydlíme v garsonce, asi bych ho po třech dnech společného soužití zabila,“ svěřila se mi před pár dny trafikantka, kterou jsem viděl prvně v životě. Myslela to, jak doufám, obrazně, nicméně loňská data Diakonie, která je jedním z nejvýznamnějších tuzemských poskytovatelů sociálních služeb, potvrzují trend rostoucího ženského násilí na mužích.
V roce 2020 byly poprvé odsouzeny i dvě ženy za závažný násilný čin na partnerovi. Ilustrační foto: Pixabay.com

„V roce 2020 jsme zaznamenali určitý „genderový“ trend, tj. větší množství násilných žen. Celkem se na nás vloni obrátilo 125 klientů, z toho 81 mužů a 44 žen. Z celkového počtu klientů ženy tvoří 35 procent,“ říká metodička krizového SOS centra Diakonie Věra Víchová. Tedy zhruba jen jedna třetina. Většinou si vloni stěžovali muži.

V části programu, který je nařízen soudem, byly podle Diakonie v roce 2020 poprvé odsouzeny i dvě ženy za závažný násilný čin na partnerovi. „Jde o poměrně významný posun, neboť ve společnosti stále přetrvává určitý stereotyp v tom, že násilní jsou muži a ženy jsou oběti,“ komentuje metodička fakta.

Výrazný nárůst stresu, napětí a agresivity ve společnosti zaznamenaly všechny krizové telefonické linky Diakonie v celé republice. Dlouhodobá velká zátěž se podle organizace začíná projevovat ve větším měřítku právě v těchto dnech. Úzkost, smutek a strach – jsou nejčastějšími emocemi, s nimiž se lidé v České republice obracejí na odborníky z platformy Dělám, co můžu.

PSALI JSME:
Předběžné opatření slouží nejen k zajištění výživného

„Dominantním jevem je zhoršení dřívějšího stavu u lidí, kteří již nějaké potíže měli. Typicky partnerských či rodinných vztahů, trpících tím, jak spolu nyní členové domácnosti tráví mnohem více času,“ říká autor projektu, psychoterapeut Pavel Pařízek.

Koronavirový nouzový stav poukázal na zvýšenou potřebu tzv. distančních služeb. Z analýzy Rady vlády pro duševní zdraví vyplývá, že linky důvěry, ad hoc krizové linky i centrální informační linky 1212 využívaly v době nouzového stavu desetitisíce občanů. Tento systém se tak ukázal jako funkční pro snižování dopadů mimořádné události a nouzového stavu na duševní zdraví české populace.

Některé linky důvěry se však potýkaly s vysokým počtem neobsloužených volajících, protože neměly dostatek personálu na vyřizování hovorů. On-line chatové služby se zase ukázaly jako enormně důležité například při domácím násilí, kdy telefonát znamená potenciální ohrožení volajícího, protože ho násilník může zaslechnout.

PSALI JSME:
Ženu, kterou týral muž, dorazila její advokátka. Poslala ji do exekuce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru