
Společná evropská měna si během jednoho týdne polepšila vůči zeleným bankovkám o téměř procento a půl, když se kurz v samotném závěru týdne dostal do blízkosti úrovně 1,050 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy před třemi týdny. Trhy již ignorovaly další zavedení cel ze strany Spojených států, tentokráte na dovoz oceli a hliníku.
Optimismus investorům vlil do žil telefonát mezi Donaldem Trumpem a Vladimírem Putinem, který se uskutečnil uprostřed pracovního týdne a který je příslibem možného posunu ohledně války na Ukrajině na nadcházející víkendové konferenci v Mnichově. Zde by se měly delegace USA a Ruska setkat.

Jinak samotný ekonomický kalendář hrál tentokráte druhé housle. Nic se ale nezměnilo na jeho vyznění z předchozích týdnů – pokračuje publikování dat ukazujících na lepší reálnou výkonnost americké ekonomiky ve srovnání s evropskou a ruku v ruce s tím na vyšší inflační tlaky v USA v porovnání s eurozónou.
Problémy mají dlouhodobě evropští průmyslníci, což potvrdila prosincová čísla. Aktuální zpřesnění dat hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí roku 2024 sice přineslo nepatrné zlepšení na 0,1 procenta mezikvartálně z původně udávané mezičtvrtletní stagnace. Na geografické struktuře je ale patrné, že průmyslové země trpí (Německo zaznamenalo během Q4 24 pokles o 0,2 % q/q, pozn. aut.).
Ze Spojených států jsme se dočkali nečekaně vyšších inflačních dat za leden. Výrazněji překvapila spotřebitelská jádrová inflace, jejíž meziroční dynamika v USA vzrostla na 3,3 procenta z předchozích 3,1 procenta; mírně nad konsensem skončily i lednové ceny průmyslových výrobců, a to hlavně kvůli dražším pohonným hmotám.
Proinflační data zapadla do jestřábí rétoriky prezidenta americké centrální banky Jerome Powella, který tento týden vystupoval před kongresmany. Měnová politika by podle něj zatím měla zůstat spíše restriktivní.
Zklamáním ale z tohoto pohledu byla páteční data amerických maloobchodních tržeb za leden, která skončila napříč strukturou hluboko pod tržními odhady. Tady je ale otázkou, do jaké míry se statistikami zamávalo extrémní počasí – od velkých mrazů po kalifornské požáry. Naopak lednová průmyslová výroba v USA překvapila pozitivně.
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)