Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Pokašláváte a zadýcháváte se při chůzi do schodů? Kašel berou kuřáci často jako normální začátek dne. Lidé ho podceňují a zadýchávání vnímají jako projev stárnutí nebo nadváhy. Denně to zažívají na vlastní kůži tisíce lidí. Téměř čtvrtina Čechů totiž nemá své plíce v pořádku.
Nespoléhejte na léky. Prostě típněte cigaretu. Foto: Pixabay

Kašel a dušnost mohou vzniknout i v souvislosti s nachlazením nebo chřipkou. Při přetrvávání uvedených potíží po několik týdnů je však třeba navštívit lékaře. Odhaduje se totiž, že onemocnění má více než třetina lidí starších 40 let. Lékaři letos vyšetřili plíce 1 480 lidí.

Normální nález nemělo 22 procent z nich. V České republice je kolem 700 tisíc astmatiků a přinejmenším 600 tisíc lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), léčí se ale jen čtvrt milionu pacientů. To z CHOPN dělá jednu z „nejpoddiagnostikovanějších“ chorob.

Plíce jako hadrové panenky

Ztluštěním průduškové stěny a se zúžením průsvitu průdušek dochází při výdechu ke zpomalenému proudění i zadržování vzduchu v plicích. Hromadící se vzduch zvyšuje tlak v plicních sklípcích a ty praskají, ubývá elastických vláken, která tvoří důležitou „kostru“ plic, a proto se stávají méně pružné, „hadrovité“.

CHOPN vzniká zhruba v 90 procentech v souvislosti s aktivním i pasivním kouřením. „Vazba mezi nemocí a kouřením je poměrně silná. Prevence je tedy teoreticky dána nekouřením nebo zanecháním kouření, což v praxi samozřejmě činí často problémy,” řekl Prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Dlouhodobé vdechování toxických látek vyvolává zánětlivou reakci, která poškozuje jak průdušky, tak i plíce. „Rozšíření kouření ve společnosti je důležitým negativním faktorem pro vznik závažných plicních nemocí. Nemocných se vždy ptáme na kuřácké návyky, případně na pobyt v zakouřeném či jinak zdraví škodlivém prostředí,“ zdůrazňuje MUDr. Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem.

PSALI JSME:
Boj o nekuřáctví: Vysoké daně, nebo omezování rizika?

Když je kašel denním chlebem

Rizikovým faktorem pro vývoj CHOPN je chronická bronchitida. Pokud je tedy kašel vaším společníkem alespoň tři měsíce v roce po dobu dvou po sobě následujících let, zpozorněte. Nejdůležitějším příznakem a největším problémem choroby je dušnost. Pacienti ji obvykle popisují jako krátký dech, pocit nedostatku vzduchu nebo kyslíku, nemožnost se nadechnout nebo dokonce jako tíhu na prsou či hrudníku.

Zpočátku se dušnost objevuje jen při větší fyzické zátěži, při běhu, jízdě na kole, chůzi do prudkého kopce nebo do schodů. Později přichází i během běžných denních činností. Nakonec se stává trvalou obtíží a nemocného budí i ze spánku. Nemoc může mít dohru na klinice.

PSALI JSME:
Protikuřácký zákon zatím příjmy státu neohrožuje

Nejlepší je nekouřit

Kvalitu života mění moderní léčiva. „Do léčby vstupují nové léky, které dokážou alespoň zmírnit postup choroby. Inovativní léky mnohdy mohou i odvrátit invalidizaci nemocného. Onemocnění vede bez léčby k rychlé devastaci plicní tkáně, případně i smrti. Na čas může některým pacientům pomoci transplantace plic,“ říká výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Nespoléhejte na léky. Ovlivnit rozvoj nemoci můžete již dnes. Prostě típněte cigaretu a vyhýbejte se znečištěnému prostředí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.