Thomas Cook – proč se krachu všichni diví?

Názor
Neslavný konec cestovní kanceláře Thomas Cook se dal očekávat. Není pravda, že nedal! Věčně se totiž žít na dluh a prodávat pod náklady nedá.
Thomas Cook měl problémy dlouhodobě. A velké. Foto: Depositphotos.com

Proč se krachu všichni diví, když na rozdíl od úspěšných českých cestovek, měl Thomas Cook ziskový snad jen jeden z posledních deseti roků? Zatímco pro jiné cestovní kanceláře, včetně těch českých, byly poslední roky úspěšné a ziskové, tento moloch nakumuloval dluhy ve výši 1,9 miliardy liber, tedy v přepočtu téměř 60 miliard korun!

Thomas Cook měl problémy dlouhodobě. A velké. Místo reorganizace společnosti, která měla jen ve Velké Británii devět tisíc zaměstnanců (!), společnost dál čekala na finanční injekce od investorů a fungovala, věrna své „tradici“, jako mastodont z minulého století. Žádné šetření, malá snaha přizpůsobit fungování firmy moderním a aktuálním trendům, sázka na „staré a nemajetné zákazníky“, místo vytváření přidané hodnoty pro ty, kdo cestují velmi rádi a rádi za své zážitky zaplatí adekvátní peníze, pokud si najdou svou přidanou hodnotu.

Je mi smutno, když čtu analýzy, které tvrdí, že „za krachem jedné z nejstarších cestovních kanceláří světa stála řada faktorů, vedle nepovedené fúze a nástupu moderní internetové konkurence sehrálo roli i počasí“. Nepovedená fúze situaci určitě nepomohla, ale tradiční britský tour operátor měl problémy již před ní. Nástup moderní internetové konkurence – to je pro cestovky výzva, ze které se dá ale především čerpat mnoho výhod a díky moderním technologiím ušetřit i spousta nákladů. Jen je nesmíte ignorovat.

PSALI JSME:
Na krachu cestovky Thomas Cook někteří vydělali miliardy

A role počasí? Tak určitě… Jiné cestovky měly ve stejných destinacích a v týchž turnusech nepochybně lepší počasí, a proto nekrachují.

Četl jsem i hodnocení některých tuzemských ekonomů o tom, že tento krach je varováním pro české cestovky. Neříkám, že není. Ale zároveň by od nich také mělo zaznít, že žádná z velkých českých cestovek není dlouhodobě takto ztrátová a nekumuluje miliardové dluhy. Naopak, úspěšné české cestovní kanceláře využily velmi dobré situace v posledních letech, navyšovaly své tržby a jsou léta v přiměřeném zisku.

Stejně tak mi v komentářích ekonomů chybí kritika fungování zkrachovalé společnosti a ocenění českých cestovek, které dokáží i v nové době nabídnout svým zákazníkům produkt, o který je zájem. Jistě, máme tu část populace, která jezdí na dovolené bez cestovek. Ale těch, kteří kvalitní služby rádi využijí, je stále ještě dost.

Místo čekání na další a další finanční injekce mělo u Thomase Cooka už dávno dojít k přehodnocení obchodní politiky, reorganizaci, zeštíhlení a přizpůsobení se moderní době. Místo „nahánění“ nemajetných zákazníků a prodeje zájezdů pod nákladovou cenou měla přijít analýza trhu a nabídnutí přidané hodnoty správné cílové skupině. Ale to nikdo nahlas neříká, jednodušší je říct, že bylo špatné počasí.

Autor je marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Krach velké cestovky a klienti v trapu, nic nového. Přibude lidí, kteří se na organizovanou turistiku vykašlou a vše si zařídí sami

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

Češi se opět ve velkém vrátili k nakupování letních dovolených s mnohaměsíčním předstihem. Zájem o takzvané First Minute zájezdy u cestovních kanceláří meziročně vzrostl o patnáct až dvacet procent. Až polovina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru