Ticho před bouří? Podmínky v českém i německém průmyslu se dále zhoršují

Názor
V červnu se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršovaly slabším tempem než v květnu a zejména než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti Markit. Svědčí to o tom, že ekonomika se dále navracela k běžnému provozu. Pozitivem je, že zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu nebylo v letošním prvním pololetí v žádném z měsíců, ani v dubnu, výraznější než během světové finanční krize z let 2008 a 2009.
Podmínky v českém i německém průmyslu se dále zhoršují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K takřka identickému vývoji, co se podmínek ve zpracovatelském průmyslu týče, dochází také v Německu, které je klíčovým obchodním partnerem ČR. Ani v Německu nebylo letos v prvním pololetí zhoršování podmínek nikdy tak výrazné jako během světové finanční krize. To vše dává jistou naději, že zotavení českého průmyslu od úderu koronaviru by mohlo být poměrně uspokojivé, byť návrat tuzemské ekonomiky jako celku k úrovni produkce z doby před nástupem koronavirové krize nelze očekávat dříve než během roku 2022.

Je také otázkou, jak se budou podmínky vyvíjet v posledním čtvrtletí letošního roku, až odezní vládní podpůrná opatření typu kurzarbeitu. Teprve poté budeme možné stav zpracovatelského průmyslu opravdu objektivně zhodnotit, neboť teprve tehdy nebude zkreslován přechodnými opatřeními a přechodným umělým udržováním zaměstnanosti za peníze daňového poplatníka. Stále nelze vyloučit, že nynější uklidňování situace je pouze „tichem před podzimní bouří“.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obří německý balík fiskálních opatření je pro Česko „štěstím v neštěstí“

×
  1. Zrušte nesmyslné Euro 6 a zaveďte daň na elektrické auta,která mají baterku s nebezpečných a toxických kovů.Ekonomika bude šlapat hned!Bohužel,tohle ti pitomci v Bruselu v čele s Gretou nikdy neudělají,raději nechají padnout celou Evropu.Akorát kokotům v Bruselu nedošlo,že po pádu Evropy nebude ani Brusel a jejich astronomické platy za nic nedělání!!!

    • Je to tak. Tento systém nebude trvat dlouho. Čím dál víc lidí je naštvaných jak politici nakládají s jejich penězi… Těch krivaren od státu bylo za tech 30 let tolik, ze uz optimizmus je na bodu nula. Viz nedávno nákup roušek v Číně za miliardy a faktura za co přesně přehledně rozepsana samozřejmě neexistuje. Příští rok uz si konečně budu moct dovolit pracovat za méně peněz a tedy platit státu menší daně. HURÁ 😄😄😄

  2. Bohužel je to tak, Meopta propouští a ještě budou propouštět dalších 300 lidí. Automobilový průmysl je na tom nejhůře. Zbrojovka vyrábí zbraně ve velkém jakoby se chystala válka, takže ti jsou v pohodě ale jejich automotiv jede jen na 40% není odběr a bohužél s tím se všechno sveze. Banky předpokládám že budou propouštět co nevidět taky u nás ( v zahraničí už se tak děje a ve velkém), když si vezmete že se dá přes internetové bankovnictví udělat už skoro vše, tak na co by měli zaměstnance že? Cestovní ruch se úplně změní a už to nebude jen tak dostupné jako to bylo před pandemii a bude to spíše jen pro lidi co mají peníze a nebo si na to budou muset lidi našetřit. To samé nové auta, jelikož je nebudou v takovém počtu vyrábět, tak je zdraží a už to opět nebude pro všechny.

  3. Jen ať propouští! Spousta líných lemplů se snad naučí o sebe postarat ! A když ne-mohou do fronty na socialku !

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 procent a dál se tak umazala …

Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 miliardy korun. „To bylo vysoko nad všemi odhady trhu, které v průměru činily cca sedm miliard korun, upozornil ekonom Komerční banky Michal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Průzkum
Dlouhé týdny „domácího vězení“ kvůli koronavirové pandemii pomohly Čechům překonat jejich zájmy a koníčky. Ukázal to rozsáhlý výzkumný projekt, který zkoumal chování obyvatel v době karantény. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní budou výsledky porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky.
Rolovat nahoru