
Zatímco před měsícem, když zájemce na serveru Sreality.cz zadal pro Prahy 1,2,3,5 a 6 poptávku na nájem bytu 1kk až 2+1, objevilo se sotva pár desítek možností, ve včera to už byly více než dva tisíce volných a luxusně vybavených jednotek. Stejně tak portál Bezrealitky.cz, kde nabízejí přímo vlastníci, je doslova zasypán inzeráty s poznámkou „nová nabídka“.

U Karlova Mostu si teď jde pronajmout byteček i za deset tisíc korun měsíčně. Má to ale háček: Smlouva jen na měsíc s možností prodloužení. Nebo luxusně zařízený byt 2kk na Malé Straně: Právě teď se nabízí i za méně než čtrnáct tisíc měsíčně, stometrový na pražských Vinohradech pak dokonce pouze za pět a půl tisíce korun. Většina těchto nabídek je s poznámkou, že nájemní smlouva je na měsíc, s možností automatického prodloužení.
„Sehnal jsem krásný byt na Letné za pět tisíc plus poplatky. Paráda. A co bude za půl roku, to neřeším,“ říká mladý IT specialista z Moravy, který se nedávno přesunul do Prahy.
Až se turismus obnoví, jenže není jasné, kdy to bude, může ale pak vlastník na „levného“ nájemníka zase tlačit, aby odešel, nebo aby platil více. Některé tyto rychlé nabídky jsou s poznámkou: Bez provize, bez kauce. Většina vlastníků ale žádá kauci alespoň patnáct dvacet tisíc, takže zájemci o nájem v době karantény stejně musí mít nějakou hotovostní rezervu.
V některých činžácích právě na Malé Straně již ovšem nabízejí u větších bytů kolem šedesáti sedmdesáti metrů čtverečních nájemné osmnáct tisíc plus poplatky, ale alespoň již s roční smlouvou. Tito vlastníci očividně předpokládají, že hranice budou zavřené déle. Nikdo ale neví, jak se to vyvine a jak dlouho bude Evropa zavřená.
„Co přesně se stane a jaké tempo nabere trh s byty v České republice po uvolnění současných opatření, se v tuto chvíli můžeme všichni více či méně odborně dohadovat,“ myslí si Šárka Kloučková z Natland Real Estate. Podle ní k plošnému poklesu cen bytů dojít nemůže, alespoň ne dlouhodobě.
Realitním společnostem se už začínají ozývat majitelé i kvůli možnosti prodeje svých investičních nemovitostí. „Byty nemají vytížené a zvažují, že by je prodali, aby měli finanční rezervu pro případnou krizi, která by mohla nastat,“ říká Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality.
„Kromě nárůstu nabídek nemovitostí k dlouhodobým pronájmům o desítky denně se i cena pronájmů rapidně snižuje,“ potvrzují také prodejci z projektu FérMakléři.cz „Část investorů dá byty k prodeji, protože budou mít problémy platit hypotéky,“ myslí si makléřka RE/MAX G8 Tereza Vrzáková.
Připomeňme, že už vloni na podzim česká národní banka upozornila, že téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje ke klientům, kteří už jednu nebo více hypoték mají, a pořizují tedy nemovitost převážně „jako investici“, nikoli coby „střechu nad hlavou“.
Podle Romana Weisera, místopředsedy představenstva BIDLI holding, v současné době není předpoklad k tomu, aby se na trhu náhle objevilo velké množství nemovitostí, které by ceny srazilo jejich prodejní ceny. „Jedině kdyby své nemovitosti začali panicky prodávat investoři, kteří je krátkodobě pronajímají turistům,“ usuzuje a dodává, že by byli sami proti sobě, neboť rozšířením nabídky na trhu by jejich nemovitosti ztratily na ceně, a oni by prodělali.
S příchodem recese a růstem nezaměstnanosti – a zřejmě už je i neekonomům je jasné, že přijdou – se přidává i další faktor, který ovlivní ceny bytů po prvotním „odeznění koronaviru“. „Bude docházet k nárůstu podílu problémových hypoték. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím na majetek problémového dlužníka, v krajním případě nemovitost zabavovat. Navíc budou čelit silnému propadu zájmu o hypotéky,“ upozorňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Probíhající okamžitý sešup výše nájmů v širším centru Prahy kvůli krátkodobě pronajímaným či investičním bytům může vyvolat tlak i na snižování nájmu v dalších lokalitách – už proto, že podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské kvůli onemocnění Covid-19 může v celé ČR přijít o práci devadesát až dvě stě tisíc lidí.
Hlavně do regionů už vyslaly některé realitní fondy a realitní sítě zaměřené na přímý výkup své obchodníky dokonce i s hotovostí v kufrech, aby vystrašené majitele, zejména rodinných domů, hrozící se z prudkého pádu cen nemovitostí, přesvědčili k rychlému prodeji. Investoři velkých investičních skupin ještě více kumulují hotovost, aby měli na velké levné nákupy nemovitostí, protože očekávají momentální pokles cen kvůli ochromení globální ekonomiky.