Přichází pád hypotečních úroků. Hypotéky i nemovitosti budou dostupnější

Názor
Hypoteční bankéři si letos v únoru mnuli ruce blahem. Podařilo se jim „udat“ o skoro 71 procent větší objem hypoték než loni v únoru, vyplývá z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindex. Byl to pro ně z tohoto hlediska druhý nejúspěšnější únor v historii. Vzhledem k recesi, která na Česko co nevidět udeří, lze konstatovat, že to byly poslední opravdové „bankéřské hody“ před delší dobou hypoteční diety, ba půstu.
Nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se ještě před koncem letošního roku ocitne pod svým historickým minimem z roku 2016 ve výši 1,77 procenta. Foto: iStock

S příchodem recese a růstem nezaměstnanosti totiž bude docházet k nárůstu podílu problémových hypoték, ať už splácených s prodlením či nesplácených. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím na majetek problémového dlužníka, v krajním případě zabavovat předmětnou nemovitost. Navíc budou čelit silnému propadu zájmu o hypotéky, a to navzdory vyhlíženému citelnému zlevnění hypoték. Česká národní banka předevčírem na svém mimořádném měnověpolitickém zasedání snížila základní úrokovou sazbu hned o půl procentního bodu, tedy nejvýrazněji za posledních více než jedenáct let.

Tržní úrokové sazby v důsledku klesají často na svá několikaletá minima, což znamená, že bankám zlevňují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. To bankám umožní hypotéky zlevňovat. Nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték v ČR se ještě před koncem letošního roku ocitne pod svým historickým minimem z roku 2016 ve výši 1,77 procenta. Nárůst průměrné sazby hypoték, který nastal letos v únoru, z 2,36 na 2,42 procenta, byl na dlouho posledním.

PSALI JSME:
Češi si berou rekordně velké hypotéky, jejich výrazného zdražení se ale bát nemusí

Banky nyní půjdou citelně se sazbami dolů nejen proto, že jim zlevňuje financování hypotéky, ale také proto, že už nyní vnímají ochlazování zájmu o hypotéky. Češi se v rostoucí míře začínají obávat recese a s ní spojené ztráty zaměstnání nebo části příjmu a přehodnocují svůj záměr vzít si hypotéku. Banky tak musí své hypoteční produkty zlevnit, aby udržely při životě šanci, že klient si nakonec hypotéku přece jenom vezme.

Zejména při dramatičtějším průběhu nadcházející „koronavirové recese“ v ČR však rozhodně nelze očekávat, že by přes výrazné zlevnění hypotéky nedošlo závažnému ochabnutí až zamrznutí trhu s nimi. Lidé prostě nebudou ochotni dávat v době ekonomického útlumu leckdy horentní sumy za nemovitost a při nejistotě zaměstnání na sebe brát závazek splácení hypotéky třeba i po několik desetiletí.

Ruku v ruce s tím poleví tlak na růst cen nemovitostí. Zejména nemovitosti v méně atraktivních lokalitách, jakou jsou sídliště či periférie měst, budou zlevňovat. V atraktivních lokalitách je třeba počítat s cenovou stagnací. V důsledku tohoto ochlazení nemovitostního trhu by Česká národní banka mohla ještě před koncem letošního roku uvolnit své regulace v oblasti hypoték. Například pro mladou rodinu s dětmi, které se podaří zachovat si i přes recesi dostatečný příjem, tak může být hypotéka výrazně dostupnější než dnes. Otázka je, zda daná mladá rodina v podmínkách recese takový závazek „riskne“.

Čím závažnější koronavirová nákaza v Evropě i celosvětově bude, tím výrazněji klesnou inflační očekávání. To proto, že když svět kvůli koronaviru vyhlíží možnou recesi, vyhlíží také opadnutí investic, citelný pokles zaměstnanosti, tedy i stagnaci, či dokonce mzdový pokles. Ve výhledu budou klesat nejen mzdy, tedy cena práce, ale i cena zboží či služeb. Národohospodářsky dojde k masivnímu převisu úspor nad investicemi, který stlačuje cenu úspor, tedy úrokovou sazbu.

PSALI JSME:
Rána pod pás. Nákaza pošle dosud našlápnuté Česko i s celou Evropou do recese

Dalším mocným dezinflačním faktorem, resp. faktorem snižujícím inflační očekávání, je aktuální historický propad cen ropy. Americká lehká ropa včera přechodně zlevnila nejníže od roku 2003. Výrazně levnější ropa znamená silný dezinflační tlak, neboť cena ropy je obsažena v kdejakém produktu či službě, třeba prostřednictvím ceny pohonných hmot. Pro českou ekonomiku je v prvním plánu zlevnění pohonných hmot pozitivním impulsem, ve druhém plánu jde však o varování. Jestliže klesá celosvětově poptávka po ropě, je to v současnosti znak blížící se recese, tedy toho že opadne zájem třeba i o vývoz aut vyráběných v Česku.

K čemu ale bude propuštěnému zaměstnanci automobilky nebo třeba cestovní kanceláře to, že má levnější benzín nebo naftu? Jeho životní úroveň půjde navzdory levnější naftě či benzínu dolů. Když jej propustí, jeho životní úroveň se prostě zhorší. A nebude si moci dovolit hypotéku. Na to trh nyní sází. Protože přijde recese, míní trh, nebude ani takový zájem právě o hypotéky čili o investice do vlastního bydlení. Jelikož trh hledí dopředu, zlevňují tržní úroky už nyní. A v návaznosti na ně tedy zlevní i hypotéky.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v ČR dramaticky zlevňují. Ceny benzínu i nafty padají o desetihaléře

Tržní úrokové sazby momentálně opravdu míří dramaticky dolů. U nás i v zahraničí. Rozpětí mezi dvanáctiměsíční sazbou tuzemského mezibankovního trhu PRIBOR a základní sazbou České národní banky, čtrnáctidenní repo sazbou, je momentálně blízko svého minima za celé období od roku 2005. To je tím, že trh sází na to, že ČNB opět sníží své základní úrokové sazby.

Citelně klesají také tržní úrokové sazby, které jsou pro banky z hlediska stanovování ceny hypotéky ještě podstatnější než PRIBOR. Takzvané úrokové swapy, jejichž prostřednictvím se banky na trhu zajišťují proti možnému výkyvu sazeb, a od nichž se odvíjejí ceny hypoték, se v těchto dnech kvůli koronaviru propadly na víceletá minima. Desetiletý úrokový swap dnes spadl na minimum od přelomu let 2016 a 2017, ten pětiletý na minimum od roku 2017. Tehdy ale probíhal intervenční režim ČNB, případně dozníval jeho efekt. Intervenční režim uvolňováním měnových podmínek úrokové sazby v ekonomice „z definice“ stlačoval. Nyní tržní úroky klesají i bez intervenčního režimu. Důvodem je právě koronavirus a také ropná cenová válka, jež ropu přelomově zlevňuje.

Právě ke konci roku 2016 dosáhla průměrná úroková sazba hypoték v ČR svého zmíněného historického minima, 1,77 procenta. Nyní tato sazba činí 2,42 procenta a k úrovni dvou procent se bude rychle přibližovat. Kdo očekává, že koronavirus způsobí vážný ekonomický otřes, případně že se prohloubí ropné zlevnění, měl by ještě nějaký čas počkat – pak totiž bude mít hypotéky ještě výrazně levnější než dnes. 

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus může poškodit ekonomiku stejně jako válka

×
  1. Banky raději půjdou s urokem do záporných hodnot… Jen aby udržely zájem o poskytování hypoték… Budou se vší silou snažit předejít tomu, aby realitní trh spadl a s ním aj ceny nemovitostí. Důvod…? Jednoduchý, jelikož bylo období, kde banky poskytovaly klientům 100%půjčky nechtějí, aby o oněch 100% náhlým realitním propadem… Přišly…

  2. Hypotéka se nebere podle recese nebo růstu ale podle potřeby bydlet nebo ne. Svoji hypotéku jsem bral v 2008. Vždyť za těch třicet let splácení může krizí přijít několik a i v té době musím být schopen splácet. krize nekrize To samé platí o autech. Jen co to půjde koupím auto z Kanady ( tam mají ještě auta a ne hračky) a jestli Škoda vyrábí nebo ne je mi úplně jedno.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Plánované deficity – Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministru financí Olafu Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého hrubého domácího produktu (HDP) v roce …

ČNB zdůraznila vysoká rizika

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru