Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

Analýza
Přerušený kontakt klientů s makléři, nemožnost podepisovat osobně rezervační a kupní smlouvy, konec prohlídek bytů. Přísná opatření v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru zásadně dopadají také na prodej nemovitostí a realitní trh vůbec.
Rezidenční výstavbu čekají těžké časy. Ilustrační foto: Central Group

„Dá se očekávat, že prodeje nových bytů v nejbližších týdnech zcela zamrznou a je jen otázkou času, jak dlouho bude toto období trvat. Kdo by však čekal, že nemovitosti zlevní, ten bude zklamaný,“ tvrdí šéf Ekospolu, Evžen Korec: „Nové byty, které už jsou na trhu, zcela určitě nezlevní. Firmy je stavěly za vysoké náklady a tak s cenou nemohou jít příliš dolů. Žádná firma nebude chtít jít do mínusu. Ceny bytů budou stagnovat, nedojde k jejich poklesu, ani růstu.“

Jeho názor mezi developery rozhodně není ojedinělý. „Levnějších nemovitostí se zejména Praha ani přes trable s koronavirem nedočká. Rezidenční trh ovlivňuje přetrvávající paralýza nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

Podle ní uměle omezená nabídka a rostoucí ceny stavebních prací i pozemků budou mít za důsledek, že tempo růstu cen bytů může krátkodobě zpomalit či se dočasně zastavit, ale z dlouhodobého hlediska je větší pokles nereálný.

„Je jasné, že koronavirová epidemie realitní trh mění,“ bez obalu přiznává Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus. Krátkodobé změny jsou podle něj výrazné, v dlouhodobějším výhledu prý ale důvod k otřesům není. Nejvýrazněji, jak upozorňuje, propad kvůli omezení cestování pociťují vlastnící bytů určených ke krátkodobému pronájmu.

Zlevňování nečekejme

Také podle Dany Bartoňové, obchodní ředitelky YIT Stavo nyní logicky klesá poptávka po nemovitostech a může dojít ke stagnaci růstu cen. „V dlouhodobém horizontu ale žádné zlevňování nových bytů neočekáváme,“ říká a dodává, že se dá očekávat maximálně zlevnění některých doprodejových jednotek v novostavbách, k čemuž ale dochází vždy, bez ohledu na aktuální opatření kvůli pandemii koronaviru.

Negativní ekonomické dopady na firmy ale zřejmě povedou v řadě případů k propouštění a k růstu nezaměstnanosti. Bartoňová soudí, že tyto důvody mohou vést k částečné změně v chování kupujících: „Obavy ze ztráty zaměstnání a neschopnosti dostát svým závazkům mohou lidi odradit od nákupu na hypotéku. Je proto pravděpodobné, že vzroste poptávka po nájemním bydlení, což by pak mohlo přinést i zvýšení nájmů.“

„Dá se očekávat příchod recese, otázkou pouze je, jak velká bude,“ domnívá se Evžen Korec. Predikuje, že spousta firem kvůli (pozn. red. – kvůli vládním opatřením nuceně) zavřenému provozu zkrachuje, vzroste i nezaměstnanost. „Prodeje bytů a domů proto budou stagnovat, zájem o koupi nemovitosti nebude příliš velký. Lidé budou mít spíše existenční starosti a nákladné investice, mezi které patří i pořízení nového bydlení, odloží na později,“ myslí si šéf Ekospolu.

Karel Týc, partner investiční a developerské skupiny Natland Group, vidí situaci z jiného úhlu: „Kam se pohnou ceny, až nastane uvolňování nouzových opatření, záleží především na našem současném přístupu k práci. Pokud nebudeme překotně z opatrnosti zavírat a utlumovat firmy a lidé nebudou v panice utíkat z práce, pak věřím, že k žádnému zásadnímu otřesu nemusí dojít. Přesto se ale nárůst cen, jako dopad současných omezení, nedá vyloučit.“

PSALI JSME:
Rána pod pás. Nákaza pošle dosud našlápnuté Česko i s celou Evropou do recese

Bytovou potřebu vyřešit musíte

Rezidenční výstavbu podle Evžena Korce čekají těžké časy: „Zásadní otázkou dnešních dní je, jak se bude bytová výstavba vyvíjet v následujících měsících. Kvůli přísným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru totiž mnohé stavební firmy omezují či dokonce pozastavují svou činnost.“

Korec si myslí, že zájem lidí o nákup nové nemovitosti nebude po odeznění současných restrikcí nijak vysoký, domácnosti prý budou řešit spíše základní otázky přežití. „Zcela jistě totiž nastane celosvětová recese a spousta firem zkrachuje. Mnoho lidí přijde o práci a v takovém okamžiku se nákladné investice, jako je nákup nemovitosti, odkládají na neurčito nebo na lepší časy,“ tvrdí.

„Na vyhodnocení dopadů (protikoronavirových opatření vlády – pozn. red.) na prodeje je zatím brzy. Nákup nemovitosti je dlouhodobé rozhodnutí, které lidé zatím nepřehodnocují,“ říká Peter Višňovský. „Bydlení je základní potřeba, kterou sice můžete na čas odložit, ovšem vyřešit ji musíte, takže lidé nemovitosti nakupovat budou,“ myslí si Dana Bartoňová.

Optimistická je i ředitelka Central Group: „Poptávka bydlení bude určitě nyní nižší než v minulých měsících. Ale potřebu bydlení lidé dříve či později řešit budou muset. Proto se dá očekávat, že už pár týdnů po překonání současné koronavirové krize se situace změní.“

PSALI JSME:
Bytů se sice staví více, ale ceny na realitním trhu neklesnou

Hypoteční trh klesne. Ve všem

Po zveřejnění údajů Fincentrum Hypoindex za únor v minulém týdnu si hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura položil otázku: Co se teď bude dít s hypotečním trhem při koronavirové epidemii?

„Je jednoduché se shodnout, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách,“ odpověděl si a dodal, že všechny banky si teď lámou hlavu, jak bude ten propad veliký: „Pokud se ukáže, že kulminace epidemie bude v polovině dubna, mohl by se koncem dubna obnovit obchod a začít se vracet do normálu. To by znamenalo, že produkce by vypadla na šest až sedm týdnů.“

To by podle něj bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. „Česká národní banka vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půdou dolů,“ předpovídá Staňura.

Druhou stranu téže mince ale vidí hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „S příchodem recese a růstem nezaměstnanosti bude docházet k nárůstu podílu problémových hypoték, ať už splácených s prodlením či nesplácených. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím na majetek problémového dlužníka, v krajním případě zabavovat předmětnou nemovitost. Navíc budou čelit silnému propadu zájmu o hypotéky, a to navzdory jejich vyhlíženému citelnému zlevnění.“

PSALI JSME:
Přichází pád hypotečních úroků. Hypotéky i nemovitosti budou dostupnější

×
 1. Velká recese je na obzoru a s tím ruku v ruce výrazný pokles cen nemovitostí. Aktuální dění kolem koronaviru bude mít obří hospodářské důsledky, to je vidět již nyní a to jsme pravděpodobně zatím možná v první třetině celého příběhu.

  Pokles cen způsobuje zejména negativní ekonomická nálada. Když se lidé bojí o svou práci, když mzdy nerostou a podnikatelé bojují o přežití, v tuto chvíli se nikdo nechce vydávat z peněz nebo se zadlužovat hypotékou. Lidé mají strach o svou finanční budoucnost, a proto je také nízká poptávka po nemovitostech. Na druhou stranu, právě v takovém období potřebuje nutně spousta prodávajících peníze z prodeje nemovitostí, a jsou tedy ochotni slevovat. V tu chvíli musí ceny zákonitě klesat.

  Průvodní jevy takového období jsou

  roste nezaměstnanost,
  padá akciový trh,
  klesá HDP,
  ukazatele v různých odvětvích (průmysl, stavebnictví, export atd.) klesají,
  státní rozpočet má rekordní schodky,
  světové elity neustále diskutují o tom, jak zachránit světové hospodářství.
  A právě do výše uvedeného vlítneme plnou parou v následujících měsících. Co se nyní děje?

  Spotřeba domácností v postižených oblastech prudce klesá, nakupuje se znatelně méně aut (v Číně se snížil prodej aut v lednu o 92% v únoru o 79%), méně elektroniky (Apple prodal o v únoru o 60% méně iPhonů), turistický ruch je téměř na nule. Postižený začíná být celý svět a vše spěje k tomu, že opatření podobná těm v Číně budou postupně zavedena i v celém Západním světě. Na takové ochromení ekonomiky a s tím spojený výpadek příjmů není připravena většina firem a budou se muset s tím vyrovnat. Kromě spotřeby domácností se firmy budou muset vyrovnat s výpadky v dodavatelském řetězci a omezením pohybu svých zaměstnanců.

  Část firem, které neměly postaveno podnikání na pevných základech, se dostane do insolvence, zbývající část odloží plánované investice na neurčito a pustí se do masivního propouštění.

  Pokles cen nemovitostí očekávám zcela jistě v řádu desítek procent.

  • Mám úplně stejný názor.

   V době před nástupem koronaviru lidé kupovali nemovitosti ve víře, že i nadále poroste jejich cena a plat, kterým ji v řadě případů splácejí. Toto chování vedlo k nadhodnocení nemovitosti. To nyní končí a nastává opačný trend. Kdy lidé odkládají koupi nemovitosti (ztráta zaměstnání nebo jen nejistota), což po čase povede k poklesu cen nemovitostí. To vystraší ty, kteří jsou nemovitost nucení prodat, aby jí prodali co nejrychleji před ještě větším poklesem ceny. Toto pak rychlost poklesu ještě prohloubí. Z mého pohledu tohle je přesně to chování, kterého se nejvíce obávají v článku citovaní lidé, kteří se prodejem nemovitostí živí. Proto pak podle mě článek cíleně vyznívá tak, že k poklesu jistě nedojde, i když z minulé krize máme zkušenosti, že 30% je zcela běžné a i když současná krize nejspíše bude mnohem horší než ta z 2009.

  • Ano, je celosvětová recese, bude i deprese, to co píšete je pravda, všechny články developeru to popírají protože se boji o svůj byznys, Lukáš Kovanda má názor odpovídající realitě. Také ne všechny domácnosti splatí 100%hypoteky. Na další hypotéky nebude velký prostor, ten kdo bude mít cash bude mít velkou výhodu. Všechno ještě bude mít své dopady, eurozóna , USA . Globálně, stejně jako trh s nemovitostmi je také globální. Už by investoři a developeri neměly žádné takové reklamy pouštět do éteru. Působí to jako fakenews. Vám všem ať se vám vede.

 2. Bude to stejné jako s letadly, ty jsou také drahé.

  Samozřejmě stávající společnosti nemají důvod zlevňovat, zvlášť pokud si na výstavbu vzali uvěr, který jim to ani nedovolí. Pokud nemovitosti převezmou nové společnosti za nové ceny třeba v insolvenci, prostor pro snížení ceny tam bude vždy. Nejdříve ale budou volné byty po Airbnb. Ten kdo bude mít práci a peníze určitě chvilku počká.

 3. Ceny novych bytu nemuzou klesnout, to je teda pekna blbost, zajimave, ze pred par lety taky postavili a prodavali za 3x-4x nizsi ceny….

  • Možná, že právě proto, že to developer prodal 3-4x dráž, tak teď má nasyslené zásoby na 3-4 roky, kdy nemusí prodat jediný byt. Jinak mi to také smysl nedává.

 4. No, co říká pan developer do medii je vec jedna, ale protoze urcite nestavi za hotove, ale ma uvery jako drtiva vetsina developeru, tak bude v situaci, kdy mu budou nabihat uroky a lezet ladem byty, takze bud prejde na rezim pronajmu=udela co udela podnikatel a ne jenomm ten co se tak nyzyva=prispusobi se, nebo aby nezvysoval straty, tak bude prodavat pod cenou, jinak mu uroky sezerou i ten zisk o kterym si myslel ze bude mit, kdyz “neproda pod cenou” 😉

  Miluju takoveto tlachani do medii, ktere ukazuje vzdy jenom jedno PR, protoze se boji, zenastane prave to co rikaji ze nenastane 😀

  Pan by se mohl podivat do prahy, kde najednou klesli ceny najmu a zacinaji se objevovat najmy za 14k u vltyvy a na rok, kdo v takove dobe veme hypoteku za 25k, jenom blazen…

  Takze pokud se nevzpamatuje cestovni ruch, tak bohuzel pro pana bude budoucnost uplne jina nez nam v PR clanku snazi nakecat…

 5. Pani developeri maji pravdu, ceske nemovitosti jsou jediny druh aktiv ktery prichazejici recese nezasahne! 😀

 6. Ačkoliv pracuji od roku 2000,měl jsem i 3 zaměstnání zároveň tak dodnes nemám našetřeno nai na byt.Vždy,když jsem se přiblížil ceně nemovitostí tak se nemovitosti zdražily a mě zas chybělo třeba 200 tis. kč.Dnes už naštěstí mám zděděný dům po babičce a ušetřené peníze si užívám…….Nemovitost už kupovat nechci,pro obyčejného dělníka je to scifi!!!

 7. Taky jste tak zvědaví za 6-12 měs. na ceny nemovitostí? Pokles trhů, zrušená daň, turistika s airbnb je tak na rok v p…. Jen si teď vytvořit dostatečné rezervy 🙂
  Ti co si koupily v předešlých letech boomu ty přestřelený baráky, za levné hypo a končí jim teď fixace, tak ty čekají napínavé časy. Ten socialistický pokus o odklad splátek na půl roku ten průšvih jen odloží. A to se ještě pořadně nerozjela korona po celé Americe.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Cenné věci z chaty před zimou odvezte

Může se to zdát předčasné, ale přesto už tento víkend někteří majitelé chalup a chat budou řešit přípravu rekreační nemovitosti na zimu. Podle meteorologů se má totiž výrazně ochladit, na horách by dokonce mohl …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru