TISKOVÁ ZPRÁVA: Kroky centrálních bank nebudou mít na výši inflace zásadní dopad

Tištění peněz může být velmi riskantní a může vést k celkovému kolapsu ekonomiky, řekl ekonom Kamil Provazník v rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz). Zároveň ale připomněl, že metodu kvantitativního uvolňování použily v minulosti některé centrální banky zemí, jako jsou Japonsko, USA či Velké Británie.
Ekonom Kamil Provazník. Foto: Archív redakce

Tištění peněz může být velmi riskantní a může vést k celkovému kolapsu ekonomiky, řekl ekonom Kamil Provazník v rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI.cz). Zároveň ale připomněl, že metodu kvantitativního uvolňování použily v minulosti některé centrální banky zemí, jako jsou Japonsko, USA či Velké Británie.

„Ze zkušeností především z Japonska je patrné, že tento nástroj nemá zásadní vliv na inflaci, avšak způsobuje obrovské zadlužování jednotlivých zemí. USA jsou toho zářným příkladem. Proto kroky Evropské centrální banky a centrálních bank eurozóny nebudou mít na výši inflace zásadní dopad,“ uvedl ekonom v rozhovoru.

Provazník se nedomnívá, že by finanční bublina rostoucího zadlužení států měla splasknout nějak brzo. „Centrální banky skupují dluhopisy vlastních zemí, což umožňuje vládám zvyšovat zadlužení na úkor budoucích generací. Tato bublina samozřejmě může splasknout v momentě, kdy vlády nebudou schopné tyto dluhopisy zaplatit,” připustil Provazník.

Česká centrální banka ale podle Provazníka odvádí skvělou práci, a to právě dlouhodobým působením proti posilující české koruně. „Musíme si uvědomit, že Česká republika nemá příliš mnoho výhod, které by je nějakým zásadním způsobem odlišily od jiných zemí a byly zdrojem ekonomické výhody. Vzhledem k tomu, že Česká republika je země s velmi otevřenou ekonomikou, je právě podpora exportu zásadním prorůstovým faktorem,” uvedl ekonom.

Na druhé straně ale kritizuje, že v devizových rezervách dává ČNB přednost zejména euru. „Nedomnívám se, že by rezervy měly být zaměřeny jen jedním směrem právě z důvodu nejasné predikce vývoje daného aktiva. Proto by měly být rezervy ČNB diverzifikované a nikoli zaměřené převážně na eurové devizové rezervy,” vysvětlil Provazník a podtrhl fakt, že v celkovém kontextu je ale dobře viditelné, jak důležité je zachování národní měny jako aktivního nástroje monetární politiky.

Celý rozhovor s Kamilem Provazníkem si můžete přečíst zde.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních …

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.