Regulace provizí je v Evropě standard, Česko je výjimkou

PRAHA, 24. 6. 2015 – Neregulované provize dealerů pojištění tak, jak se rozmohly v České republice, jsou ve skutečnosti v kontextu vyspělých trhů velmi výjimečné. Státy Evropské unie a také další země OECD totiž většinou tento trh regulují s tím, že na něm panují zvláštní vztahy a přílišná volnost provizí automaticky znamená snížení kvality nabízených produktů. Informoval o tom včera Finanční a ekonomický institut (FAEI) na svých webových stránkách.

Finanční a ekonomický institut

Způsoby regulace jsou podle FAEI velmi rozdílné a pohybují se mezi dvěma extrémy. Těmi jsou na straně jedné model používaný již několik let ve Velké Británii, který zjednodušeně znamená absolutní zákaz provizí placených pojišťovnou zprostředkovatelům (dealerům) pojištění. Opačnou variantou je model německý, který byl zaveden v nyní existující podobě nedávno – ten reguluje celkové poplatky placené klientem, tedy provizi i poplatky účtované pojišťovnami.

„Nynější praxe v České republice, kdy regulace neexistuje vůbec a kde klientovi není přesně vyčíslena jeho platba pro zprostředkovatele, je naprosto mimořádný, konstatoval předseda FAEI Přemysl Souček. Nicméně v českém prostředí s poměrně nízkou kvalitou služeb finančního poradenství by okamžitý zákaz provizí vedl zřejmě k rozpadu prodejního systému a k dlouhodobějším důsledkům. „Následování britského modelu, který se prosadil v Nizozemsku, ve Skandinávii a je připravován v Polsku, proto nemá nijak širokou podporu,“ uvedl.

Principem německého modelu je regulace celkových nákladů klienta – ať již jde o poplatky skutečně účtované pojišťovnami nebo o provize. Vznikl jako odpověď na tlak pojišťoven na určení maximální provize, neboť situace se stávala podobně neúnosnou, jako je tomu již řadu let v ČR.

Většina evropských zemí směřuje postupně od zcela neregulovaného trhu přes trh regulovaný zastropováním provizí, případně stropu všech poplatků, až absolutnímu k zákazu provizí. Povinnost makléře informovat o výši své provize (případně povinnost uvést výši provize ve smlouvě o pojištění) nyní platí nebo vstupuje v platnost v podstatě ve všech vyspělých evropských státech. Česká republika je v této oblasti jednou z posledních zemí, poznamenal předseda FAEI.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nocleh jako v pohádce

Už jste někdy nocovali ve vysokohorské chatě, která dřív sloužila jako místo, kde se schovává krmivo pro kravičky?

Jak zlikvidovat společnost bez stresů a právně správně

Potřebujete ukončit své podnikání, které již nefunguje, a chcete, aby vše bylo po právní a obchodní stránce v pořádku? V mnoha případech vám totiž povrchní znalost účetních, právních a daňových úkonů nestačí a je …

Znáte všechny výhody a nevýhody hypotéky?

Vlastní bydlení je snem každého a téměř každý Čech si jej chce splnit. Bohužel si jen málokdo může dovolit koupit vysněnou nemovitost za své. Domov je základní potřebou každého z nás, a proto není vhodné odkládat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru