Regulace provizí je v Evropě standard, Česko je výjimkou

PRAHA, 24. 6. 2015 – Neregulované provize dealerů pojištění tak, jak se rozmohly v České republice, jsou ve skutečnosti v kontextu vyspělých trhů velmi výjimečné. Státy Evropské unie a také další země OECD totiž většinou tento trh regulují s tím, že na něm panují zvláštní vztahy a přílišná volnost provizí automaticky znamená snížení kvality nabízených produktů. Informoval o tom včera Finanční a ekonomický institut (FAEI) na svých webových stránkách.

Finanční a ekonomický institut

Způsoby regulace jsou podle FAEI velmi rozdílné a pohybují se mezi dvěma extrémy. Těmi jsou na straně jedné model používaný již několik let ve Velké Británii, který zjednodušeně znamená absolutní zákaz provizí placených pojišťovnou zprostředkovatelům (dealerům) pojištění. Opačnou variantou je model německý, který byl zaveden v nyní existující podobě nedávno – ten reguluje celkové poplatky placené klientem, tedy provizi i poplatky účtované pojišťovnami.

„Nynější praxe v České republice, kdy regulace neexistuje vůbec a kde klientovi není přesně vyčíslena jeho platba pro zprostředkovatele, je naprosto mimořádný, konstatoval předseda FAEI Přemysl Souček. Nicméně v českém prostředí s poměrně nízkou kvalitou služeb finančního poradenství by okamžitý zákaz provizí vedl zřejmě k rozpadu prodejního systému a k dlouhodobějším důsledkům. „Následování britského modelu, který se prosadil v Nizozemsku, ve Skandinávii a je připravován v Polsku, proto nemá nijak širokou podporu,“ uvedl.

Principem německého modelu je regulace celkových nákladů klienta – ať již jde o poplatky skutečně účtované pojišťovnami nebo o provize. Vznikl jako odpověď na tlak pojišťoven na určení maximální provize, neboť situace se stávala podobně neúnosnou, jako je tomu již řadu let v ČR.

Většina evropských zemí směřuje postupně od zcela neregulovaného trhu přes trh regulovaný zastropováním provizí, případně stropu všech poplatků, až absolutnímu k zákazu provizí. Povinnost makléře informovat o výši své provize (případně povinnost uvést výši provize ve smlouvě o pojištění) nyní platí nebo vstupuje v platnost v podstatě ve všech vyspělých evropských státech. Česká republika je v této oblasti jednou z posledních zemí, poznamenal předseda FAEI.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Edenred pomůže sbírkou poukázek lidem v nouzi

Společnost Edenred pomůže lidem v nouzi. Až do konce února organizuje speciální sbírku poukázek – stravenek a volnočasových poukázek. Celkovou částku, kterou takto získá od lidí, Edenred předá Potravinové bance na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru