zdroj: FAEI.CZ

TISKOVÁ ZPRÁVA: Většina lidí vnímá ekonomický růst

Tři čtvrtiny respondentů ankety uspořádané Finančním a ekonomickým institutem (FAEI) uvádějí, že vnímají současnou ekonomickou situaci jako zlepšování kondice hospodářství. Polovina dotázaných však tvrdí, že ho vidí kolem sebe, nepociťují ho však osobně. Pouze 25 procent z celku uvedlo, že se projevuje přímo v jejich situaci.

Naopak stejný počet respondentů (tedy také 25 procent) tvrdí, že ekonomický růst nepociťují ani osobně ani ve svém okolí.

Výsledky ankety reagují na oznámení Českého statistického úřadu, podle kterého dosáhl v prvním čtvrtletí 2015 růst HDP České republiky úrovně 4,2 procenta (ve srovnání se stejným obdobím 2014).

Jde také o svého druhu komentář k datům Eurostatu (Evropský statistický úřad). Ten totiž oznámil, že v roce 2014 překonala výkonnost hospodářství České republiky úroveň Slovinska. To bylo dosud v tomto srovnání nejlepší postkomunistickou zemí.

Podle FAEI nicméně existuje silná naděje, že během roku 2015 poroste i nadále česká ekonomika tempem, které výrazně převýší růst v EU-28 a pravděpodobně i v EA-19 (eurozóna), přičemž vývoj na trhu práce vidíme dosti optimisticky. Také domácí poptávka a především spotřeba obyvatelstva se budou vyvíjet příznivě, což otevírá prostor pro zlepšení situace ČR v těchto srovnáních.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *