Třetí šokující předpověď pro rok 2024: Konec kapitalismu v USA

Téma týdne
Stále nejistější geopolitické situace nutí americkou vládu zvyšovat výdaje na obranu, zatímco tamní centrální banka, Fed, bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souvislosti s druhou vlnou inflace. Aby se zabránilo sociálním nepokojům, bude Kongres USA nucen zvýšit fiskální výdaje.
Vláda USA si uvědomuje, že politická stabilita závisí na její schopnosti dál financovat obrovský schodek prostřednictvím stále většího množství emisí státních dluhopisů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že rozpočtový deficit rychle překoná deset procent hrubého domácího produktu, což je úroveň, která byla v minulém století překročena pouze během druhé světové války a v našem století při pandemií koronaviru, musí vláda urychleně podpořit poptávku po amerických státních dluhopisech.

Pozornost bude patřit akciovému trhu, kde se z velkolepé sedmičky nadstandardně ziskových firem (Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla, jež tvoří v USA polovinu veškerého akciového zisku – pozn. aut.) stane dvanáctka.

Do klubu se přidají společnosti Eli Lilly a Novo Nordisk z farmacie, Visa, JPMorgan Chase, království luxusu LVMH, nizozemský výrobce čipů ASML a tchajwanský výrobce čipů TSMC. S tím, jak dvanáct titánů během několika měsíců znásobí svou hodnotu, vzroste nerovnost mezi investory a neinvestory.

Americká vláda si uvědomuje, že politická stabilita závisí na její schopnosti dál financovat obrovský schodek prostřednictvím stále většího množství emisí amerických státních dluhopisů, a tedy nižších úrokových sazeb.

Zvyšování atraktivity amerických státních dluhopisů pro obyvatelstvo ve srovnání s akciemi se proto stane rozhodujícím faktorem. Kongres potom pod silným tlakem Bílého domu osvobodí kapitálové zisky a úrokové výnosy státních dluhopisů od daně.

PSALI JSME:
Klíčová sedmička na americkém akciovém trhu vysílá nejednoznačné signály

Když se státní dluh ocitne v rukou domácích investorů, náklady na financování budou méně volatilní. Tento dramatický krok přinese konec kapitalismu, protože peníze se přesunou od soukromých společností k veřejnosti a držba rizikovějších aktiv bude nákladnější.

Dvanáctka titánů si naopak upevní dominantní postavení na trhu, protože těží z dlouhodobě nižších nákladů na financování, zatímco zbytek akciového trhu se hroutí. Přestože se vládě nedaří řešit nerovnost, nižší náklady na půjčky tlumí sociální nepokoje. Následuje dlouhé období znárodňování a státních zásahů do kritických odvětví, která se snaží přilákat kapitál.

Autorka je seniorní specialistka Saxo Bank na strategie fixních příjmů
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rostoucí výnosy vládních dluhopisů USA podkopávají akciovou rally

Zavřít reklamu ×
  1. Ameryka chce aby celí svět byl kapitalistický.
    To ale ovšem nejde. Ráda se vněšuje do ostatních státu to ale také nejde. Časem jí to tak nebo tak ekonomicky zničí.

  2. USA nás vůbec nemusí zajímat. Obchod ČR s USA je zanedbatelný,pár hloupých lidí nakoupilo předraženou a nekvalitní Teslu…..

  3. Trochu to připomíná stav před černým pátkem. Přifukování bezcenných papírků a každý je boháč. Papírově.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …