Trh s hypotékami brzy ochladne. Ke konci roku 2022 se sazby přiblíží sedmi procentům

Názor
Kvůli zvýšení sazeb centrální bankou můžeme v roce 2022 očekávat ochlazení na trhu s hypotékami, kdy v prvním čtvrtletí budou sazby atakovat hranici pěti až šesti procent. Dle vyjádření guvernéra České národní banky (ČNB) bude v únoru a březnu pokračovat jestřábí politika a pokračování růstu sazeb hodně nad čtyři procenta.
Kvůli zvýšení sazeb centrální bankou můžeme v roce 2022 očekávat ochlazení na trhu s hypotékami. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud inflace dosáhne v lednu a únoru dvouciferné hodnoty, můžeme čekat na dalších zasedáních centrálních bankéřů opět silné utahování/zvyšování sazeb klidně o jedno procento na obou dvou zasedáních. Tato politika dává smysl z pohledu klasické keynesiánské teorie. ČNB se tedy drží konzervativní učebnicové ekonomie, což je dle mého názoru správně.

Panuje mnoho názorů, nicméně v tomto souhlasím s pěti členy rady, kteří hlasovali pro další utahování. Díky této predikci očekáváme sazby hypotečních úvěrů vysoko nad šesti procenty někdy v polovině roku. Ekonomický růst se tímto zvýšením začne podvazovat a může docházet ke zvyšování nezaměstnanosti. Dle některých teorií se inflace dá zkrotit jen a pouze podvazováním ekonomického růstu.

PSALI JSME:
Výrazné zvýšení sazeb hypoték může být problém pro ty, kterým končí fixace

Hypoteční makléři, kterým se dveře s klienty poslední dva roky netrhly, budou nuceni vrátit se ke klasické komplexní poradenské práci, což může způsobit pokles počtu lidí v poradenském sektoru. Na konci roku 2022 můžeme čekat více než sedmiprocentní úrokové sazby. Podle vývoje inflace bude tedy ČNB šlapat dále na brzdu. Při současné inflaci sedm až osm procent je úroková sazba stále velmi nízko.

Pokud bude ČNB dále šlapat na brzdu, budou se na trhu objevovat nabídky nemovitostí zdefaultovaných klientů bank. V roce 2022 ale neočekáváme nějaký strmý pokles, či výraznou korekci cen. Můžeme ale čekat stagnaci, či mírný růst v některých lokalitách.

PSALI JSME:
Jak hluboko do kapsy si sáhnou domácnosti po zpřísnění limitů pro poskytování hypoték?

Úroková sazba hypotéky ve výši čtyř až pěti procent byla dříve běžná a je třeba si na tyto sazby opět zvykat. I za těchto podmínek hypotečnímu trhu nehrozí zamrznutí a poptávka po nemovitostech se udrží na vysoké úrovni, a to také díky institucionálním investorům.

Méně kvalitní nemovitosti v méně žádaných lokalitách mohou zaznamenat pokles do deseti procent. Peněz je ale na trhu stále hodně. Dle našich analýz očekáváme v roce 2022 zpomalení ekonomického růstu a ke konci roku může naše ekonomika zaznamenat i lehkou korekci. „Palivo“ by zvýšené poptávce po nemovitostech mohlo docházet koncem roku 2022.

Autor je CEO realitního portálu Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku zdražují nejrychleji v historii, nejdražší budou příští rok

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB