Hypotéky v Česku zdražují nejrychleji v historii, nejdražší budou příští rok

Názor
Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v listopadu na 3,75 procenta, a to z říjnové hodnoty 3,1 procenta. Jde o nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték v historii, jak vyplývá ze statistik společnosti Golem Finance. 
Hypotéky v Česku zdražují nejrychleji v historii, nejdražší budou příští rok. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na běžné hypotéce, kterou si lidé vezmou nyní, tak zaplatí nejčastěji o 2000 až 3000 korun měsíčně více, než pokud by si ji vzali před rokem. Loni v listopadu totiž průměrná sazba hypoték činila 1,97 procenta.

Během tohoto prosince se průměrná sazba dostane k úrovni čtyř procent. I proto, že Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání 22. prosince opět přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby. Nejpravděpodobnějším scénářem nyní je, že bankovní rada ČNB většinově rozhodne o navýšení základní sazby o 0,5 procentního bodu na 3,25 procenta.

PSALI JSME:
Výrazné zvýšení sazeb hypoték může být problém pro ty, kterým končí fixace

Stane-li se tak, v lednu se pak hypoteční sazby v průměru přiblíží úrovni pěti procent.  Během prvního pololetí se základní sazba centrální banky nejspíše vyhoupne až na 3,75 procenta, takže hypotéky budou mít tendenci dále zdražovat i po lednu. V druhé polovině roku 2022 se však situace stabilizuje a koncem roku 2023 už by základní sazba ČNB měla být níže, než je nyní – na úrovni 2,5 procenta.

Kdo tedy nepotřebuje hypotéku hned teď nebo v nejbližších dvou letech, udělá lépe, když si ji sjedná až třeba začátkem roku 2024, kdy už by měla být levnější nejen než v roce 2022 a 2023, ale dokonce než nyní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vklady obyvatel rostou, stejně tak úvěry. Zájem o hypotéky pořád trvá

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo nepotřebuje hypotéku, může počkat. Máme tady ale tisíce klientů, kterým skončí v období 2022-2023 fixace úrokové sazby. Pokud tito klienti se svou bankou sjednali novou úrokovou sazbu v „předstihu“, tak to pro ně bude lehčí. Kolik je ale těch, kteří chtějí využít nízkou úrokovou sazbu do poslední chvíle? Já v „časovém okně“ fixované úrokové sazby využiji možnost mimořádných splátek zdarma. Dluh, který takto uhradím, již v budoucnu nebudu hradit se zátěží vysoké úrokové sazby.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB