Trhy se obávají dalšího negativního vývoje pandemie

Názor
Finanční trhy tento týden ovládly obavy ohledně možného příchodu další vlny koronaviru. Počet nových případů onemocnění totiž roste ve velkém počtu zemí, a to ještě tento vývoj nezahrnuje dopady letní turistické sezóny. Investoři se tak začínají obávat, aby tento negativní trend nezbrzdil probíhající oživení jednotlivých ekonomik.
Počet nových případů onemocnění roste ve velkém počtu zemí, a to ještě tento vývoj nezahrnuje dopady letní turistické sezóny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejvíce je nárůst rizikové averze patrný na poklesu tržních úrokových sazeb, především pak těch s delší dobou splatnosti. Obavy o výkon ekonomik se podepsaly i na poklesu inflačních očekávání. Výnos amerického desetiletého dluhopisu tak klesl v průběhu týdne z hodnot mírně nad 1,40 procenta až k 1,25 procenta, v pátek se však vrátil nad 1,30 procenta.

Obdobně se vyvíjely i evropské sazby, kterým směrem dolů možná pomohla i Evropská centrální banka (ECB). Ta včera představila revidovanou strategii své měnové politiky, na základě které bude centrální banka nově cílovat inflaci ve výši rovných dvou procent, zatímco doposud mířila mírně pod dvě procenta.

ECB zároveň uvedla, že bude za určitých okolností dočasně tolerovat i mírně vyšší inflaci. Pro finanční trhy jde o holubičí signál, že měnová politika bude na starém kontinentu pokračovat i nadále ve výrazně uvolněném módu. Na akciových trzích vlna výprodejů silná nebyla a například americký index S&P 500 ztratil během týdne necelé jedno procento.

Zákonitostí rostoucí rizikové averze je to, že jako první zpravidla zasáhne rozvíjející se trhy a středoevropský region tak nezůstal stranou. Na trhu s českou korunou jsme tak tento týden byli svědky vyšší míry volatility, kterou s příchodem letních prázdnin ještě umocnila nižší tržní likvidita. K nižší obchodní aktivitě přispěly i dva dny státního svátku.

PSALI JSME:
ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Data z tuzemské ekonomiky přinesla tento týden smíšený obrázek. Květnové opětovné otevření obchodů se totiž projevilo ve výrazném nárůstu maloobchodních tržeb. Ty bez zahrnutí prodejů aut vzrostly meziměsíčně o 7,3 procenta, což bylo o poznání více, než se čekalo.

Výrazně vzrostly i tržby poskytovatelů ubytovacích a stravovacích služeb, a to o 53,9 procenta a 37,8 procenta. Na druhou stranu však zklamala květnová průmyslová produkce, která zaostala za očekáváními, když se snížila oproti dubnu o 3,6 procenta. Vliv měly především chybějící vstupy do výroby, které v automobilovém průmyslu vedly až k zastavení výroby.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl ve vleku chybějících součástek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.