Trhy se omikronu nebojí

Názor
Téma nové mutace koronaviru hýbalo finančními trhy i na počátku nového týdne. Ovšem zatímco na konci toho minulého mutace omikron trhy děsila, dnes tomu bylo naopak. Podle informací z Jižní Ameriky se zná, že pacienti nakažení touto formou mají jiné symptomy, a co je pro trhy klíčové, zatím se zdá, že ve srovnání s variantou delta jsou mírnější.
Zatím se zdá, že ve srovnání s variantou delta jsou symptomy u omikronu mírnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akciové indexy se tak dnes vydaly vzhůru, své páteční ztráty mírně korigoval americký dolar s tím, jak dolarové sazby rostly rychleji než ty eurové. Ještě razantněji vystřelily ty korunové, což pro naši měnu znamenalo odpoutání se od hladiny 25,70 CZK/EUR a posun směrem pod 25,60 CZK/EUR.

Listopadové sentiment indikátory z dílny Evropské komise ukázaly na zhoršení nálady. To se koncentrovalo primárně do spotřebitelského sentimentu, když evropské domácnosti citlivě reagují zejména na zvyšující se spotřebitelské ceny. A ty skutečně svižně rostou. Dnešní německá předběžná data za listopad opětovně překvapila svou razancí.

Harmonizovaná inflace dosáhla v meziročním rovnání šesti procent, nejvíce v historii časové řady od počátku roku 1997. V národním pojetí rostly ceny v Německu meziročně o 5,2 procenta, tedy nejvíce od roku 1992. Pokud jde o náladu podnikatelského sektoru, ta se v průmyslu pouze nepatrně snížila, naopak ve službách bylo zaznamenané celkem solidní zvýšení.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy se kvůli omikronu propadají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB