Trhy se omikronu nebojí

Názor
Téma nové mutace koronaviru hýbalo finančními trhy i na počátku nového týdne. Ovšem zatímco na konci toho minulého mutace omikron trhy děsila, dnes tomu bylo naopak. Podle informací z Jižní Ameriky se zná, že pacienti nakažení touto formou mají jiné symptomy, a co je pro trhy klíčové, zatím se zdá, že ve srovnání s variantou delta jsou mírnější.
Zatím se zdá, že ve srovnání s variantou delta jsou symptomy u omikronu mírnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akciové indexy se tak dnes vydaly vzhůru, své páteční ztráty mírně korigoval americký dolar s tím, jak dolarové sazby rostly rychleji než ty eurové. Ještě razantněji vystřelily ty korunové, což pro naši měnu znamenalo odpoutání se od hladiny 25,70 CZK/EUR a posun směrem pod 25,60 CZK/EUR.

Listopadové sentiment indikátory z dílny Evropské komise ukázaly na zhoršení nálady. To se koncentrovalo primárně do spotřebitelského sentimentu, když evropské domácnosti citlivě reagují zejména na zvyšující se spotřebitelské ceny. A ty skutečně svižně rostou. Dnešní německá předběžná data za listopad opětovně překvapila svou razancí.

Harmonizovaná inflace dosáhla v meziročním rovnání šesti procent, nejvíce v historii časové řady od počátku roku 1997. V národním pojetí rostly ceny v Německu meziročně o 5,2 procenta, tedy nejvíce od roku 1992. Pokud jde o náladu podnikatelského sektoru, ta se v průmyslu pouze nepatrně snížila, naopak ve službách bylo zaznamenané celkem solidní zvýšení.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy se kvůli omikronu propadají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB