Trhy zneklidňují slova prezidenta Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně

Názor
Pohonné hmoty v ČR začaly v pondělí opět zdražovat. Průměrná cena benzínu stoupla o čtyři haléře na litr na 44,02 haléře. Jde o první zdražení benzínu od 10. března. Nafta v pondělí zdražila dokonce o devět haléřů, na 46,08 koruny za litr.
Trhy zneklidňuje čerstvé prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně. Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Lze předpokládat, že v úterý ceny dále porostou, a ještě výrazněji než včera. Skončila tak několikadenní etapa často historicky rekordně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty.

Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. V pondělí se tam například cena nafty vyhoupla přes 1193 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování.

Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou marže stanovovány neopodstatněně vysoko. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden.

Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se v úterý prodává až takřka za 119,50 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od 9. března.

PSALI JSME:
Zlevňování pohonných hmot v ČR se zastavilo, hrozí opětovný nárůst cen

Ropa zdražuje v důsledku nekončících bojů na Ukrajině. Trhy zneklidňuje čerstvé prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně. Pokud by se tak stalo, Evropa by se pod vzniklým tlakem situace zřejmě výrazně odstřihla od ruských dodávek ropy a plynu.

Takový krok ostatně již EU zvažuje. To by ale vedlo k dalšímu tlaku na růst cen ropy Brent, a tedy i pohonných hmot v ČR. Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii.

Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně.

Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým, fyzickým dodáním. Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více, než třeba při pandemii.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uran, benzín, pšenice… Sankce se vracejí jako bumerang, i Česku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB