Tři podoby ruského finančního krvácení: V akciích, v ropě i v měně

Názor
Rusko v důsledku sankcí Západu finančně těžce krvácí, a to hned na více způsobů. Ruská burza dne zůstává zavřená třetí den v řadě, nejdéle od roku 1998. Některé ruské firmy však obchodují své akcie i mimo Rusko.
Překvapivě málo zatím Rusko krvácí v podobě oslabování rublu. Ten od minulého čtvrtka, kdy invaze začala, ztratil proti dolaru jen zhruba dvanáct procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akcie Sberbank obchodované mimo Rusko padají za poslední rok o skoro 99 procent, akcie Gazpromu o více než 87 procent. Až se burza v Rusku otevře, bude to volný pád. Nelze však čekat takové propady jako na zahraničních trzích. Například proto, že cizinci tam mají po uvedení protisankcí nyní zakázáno ruských akcií se zbavovat.

Rusko ovšem finančně krvácí nejen v akciích. Cena barelu ropy Brent v korunách dnes prvně v historii překonala metu 2 500 korun a letí ke 2 600 korunám. Pohonné hmoty v ČR brzy vyletí nad 40 korun za litr. Západ totiž sice ruskou ropu přímo ještě nesankcionuje, ale trh se tak už chová.

PSALI JSME:
SWIFT: Sankce nejspíš zdaleka ne atomová

Svět, včetně Číny, teď o ni nemá zájem ani ve velké slevě. Takže ropa sice zdražuje, ale Rusko z toho zase tolik nemá. Každopádně přímo sankcionování ruské ropy a ruského plynu, a kompletní odstřižení Ruska od SWIFTu, by finanční krvácení země dále citelně zesílilo.

Překvapivě málo však zatím Rusko krvácí v podobě oslabování rublu. Ten od minulého čtvrtka, kdy invaze začala, ztratil proti dolaru jen zhruba dvanáct procent. Jen třikrát více, než česká koruna. Ta teď poprvé od listopadu 2020, kdy vrcholila pandemie, oslabuje nad 23,00 koruny za dolar. Patří mezi šestici měn, které na ruskou invazi doplácí nejvíce. Koruna od minulého čtvrtka citelně oslabila po boku maďarského forintu, polského zlotého, zmíněného rublu a měn Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusku se pád rublu zatím mírnit nedaří

Zavřít reklamu ×
  1. Co Putin chtěl to má…..Přitom Ukrajina nestojí vůbec za nic. Nic se tam netěží a mimo obilí tam nic není. Právě z těchto důvodů nemají USA zájem válčit v tomto chudém státu.

  2. Kovando krmíš nás tu jen svou fantazií. Svět se točí dál a Rus vytáhl silný trumf, platba v rublech. Jako akademik by jsi měl i o této alternativě informovat. Rus obsadí Dombas a bude mít to co patřilo Rusku již v 18 století ! A ty mu budeš stále vyhrožovat.Já mám k takové síle respekt,tobě chybí

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.