
Také česká vláda bude navyšovat výdaje na zbrojení. Od příštího roku tempem 0,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně tak, aby roku 2030 dávala na zbrojení tři procenta HDP.
Například patnáctileté dluhopisy české vlády z těchto důvodů dnes zažívají nejhorší den od začátku léta 2023. Výrazně narůstá výnos (tedy se prodražuje dluh české vlády, pozn. aut.) i na kratších splatnostech.
Tento vývoj se pak silně promítá do zdražování zdrojů, jimiž banky kryjí poskytované hypotéky. Takže například sazba pětiletého korunového úrokového swapu stoupla dnes nejvýrazněji od loňského dubna (viz graf Bloombergu).

Od této sazby se poměrně těsně odvíjí úrok na hypotékách při tak časté, pětileté fixaci. Pro banky je tudíž nyní krytí těchto hypoték dokonce dražší než před rokem touto dobou, jak je rovněž z grafu patrné.
Na druhou stranu, větší zadlužení Evropy znamená hlubší deficity, tedy výraznější inflační tlaky, které by měly vést Českou národní banku k tomu, že bude snižovat svoji základní úrokovou sazbu ještě pomaleji, než se dosud čekalo.
A protože od této sazby se poměrně těsně odvíjejí úrokové sazby na vkladech střadatelů v bankách, například na spořících účtech, ty by mohly být v nadcházející době úročeny o něco příznivěji, než se dosud mínilo.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)