Tržby v obchodech stagnují. Za elektroniku ale utrácíme stále více

Názor
Výsledky maloobchodu za březen nijak výrazně nepřekvapily. Meziměsíčně byly reálné tržby o 0,1 procenta nižší, meziročně zase vyšší o 5,4 procenta. Z nejnovějších výsledky vyplývají dva docela zajímavé momenty. Je zřejmé, že do výsledků obchodu začíná promlouvat stále více inflace a že meziroční růst ovlivnil nízký srovnávací základ. Zatímco tržby na kasách obchodů vzrostly o 20,4 procenta (nominálně), reálně jsme si z obchodů odnesli jen o 5,5 procenta více zboží.
Za elektroniku utrácíme stále více. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Březnové výsledky maloobchodu však vedle toho potvrzují, jak ošidná jsou čísla vycházející z nízkých srovnávajících základů. Loňský lockdown obchodní sítě vytvořil nízký srovnávací základ, a proto aktuální růst tržeb o více než pět procent vypadá při aktuální inflaci docela impozantně. Příkladem budiž oblečení a obuv, za něž obchodníci reálně utržili o 214 procenta více, než loni.

O čem to vypovídá? Jen o tom, že loni bylo v březnu vlastně zavřeno. Když se ovšem podíváme na očištěnou řadu za poslední rok, uvidíme, že od květnového otevření obchodů nejenže neprobíhá v podstatě žádný nákupní boom, ale dochází k pozvolnému útlumu nakupování.

Takže, když se vrátíme v čase do předcovidové minulosti, ve srovnání s průměrným měsícem roku 2019 byly reálné tržby v obchodech o 4,4 procenta vyšší, což s ohledem na fakt, že se srovnáváme se situací před třemi lety, není rozhodně známka nadměrné poptávky.

PSALI JSME:
Spotřebitelé začínají být při nákupech stále více obezřetní

Ale zpátky do „nedávné“ současnosti. Stále více utrácíme za elektroniku a trochu opadá zájem o internetové obchody. Právě ty měly loni v březnu rekordní žně, a proto letošní útlum není zase tak překvapivý. Stále mají tržby o 30 procenta vyšší, než před covidem, zatímco obchod jako takový jen o 4,4 procenta.

Co čekat dále? Protože i dubnová čísla budou vycházet z nízkého srovnávacího základu, bude vše na první pohled vypadat uspokojivě. Je však pravděpodobné, že uvidíme další známky útlumu, které budou stále zřetelnější.

Lidé budou omezovat nákupy zbytného zboží a vedle toho čerpat své finanční rezervy na extrémně rostoucí náklady na bydlení. Letošní rok bude pro maloobchod velmi slabým rokem, a tudíž řeč nebude ani o tuzemské poptávkové inflaci.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zalando padá do ztráty, lidé kvůli inflaci přestávají nakupovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.